Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Zapalenie pochwy

 

31 lipca 2013

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Zapalenie pochwy

Autor: Arnout Van Scherpenzeel

Źródło: sxc.hu

Zapalenie pochwy jest również znane jako waginoza, jest to choroba bakteryjna, diagnozowana tylko u kobiet. Najczęśćiej dotyka kobiety otyłe, chorujące na cukrzycę lub te, mające wielu partnerów seksualnych. Jednak i tą przypadłość można wyleczyć, stosując odpowiednią antybiotykoterapię.

Objawy zapalenia pochwy

Większość kobiet z trudem rozpoznaje bakteryjne zapalenie pochwy, ponieważ przypadłość ta nie daje objawów typowych dla większości chorób przenoszonych drogą płciową. Dzieje się tak dlatego, że choroba rozwija się wewnątrz narządów płciowych przede wszystkim w obrębie ścianki pochwy. Jednak do najczęstszych objawów zapalenia pochwy można zaliczyć m.in. świąd, pieczenie; upławy: białozielonkawa wydzielina o kwaśnym, nieprzyjemnym zapachu.

Przyczyny zapalenia pochwy

Zapalenie pochwy to niestety jedno z częściej występujących kobiecych dolegliwości. Może być wywołane infekcją bakteryjną, przyjmowanymi lekami antykoncepcyjnymi lub niewłaściwą dietą np. bogatą w cukry. Spowodowane jest również zaburzeniami w składzie bakteryjnym pochwy, co prowadzi do rozwoju zmiennych bakterii. Infekcję powodować może także stosowanie pachnących mydeł a nawet nadmierna higiena, ponieważ są to czynniki zaburzające florę bakteryjną w pochwie.

 Częstymi przyczynami są również:
  • stosowanie wkładek domacicznych,
  • okres ciąży,
  • częste zmienianie partnerów seksualnych,
  • stosowanie wibratorów lub lubrykantów.

Czym grozi nieleczona infekcja pochwy?

Jak każda choroba, wcześnie zdiagnozowane zapalenie pochwy zapewnia szybkie wyleczenie. Jednak komplikacje mogą pojawić się, gdy choroba nie zostanie szybko wykryta oraz gdy jest niewłaściwie leczona. Nieleczone zapalenie pochwy może nawet doprowadzić do powikłań w okresie ciąży.

Leczenie oraz profilaktyka

Jak wcześniej zostało wspomniane, zapalenie pochwy najskuteczniej leczy się antybiotykami oraz lekami przeciwgrzybicznymi. Ważna jest również odnowa środowiska pochwy, przy której pomóc mogą kapsułki dopochwowe zawierające kolonie bakterii kwasu mlekowego (np. Lactovaginal). Profilaktyka przy tego typu chorobie polega głównie na utrzymywaniu higieny lecz należy pamiętać, że też nie należy robić tego zbyt często ponieważ liczne „podmywania” zaburzają naturalne środowisko pochwy przez co stają się dla niej szkodliwe.

Jak przy każdej chorobie, zauważone objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, w tym przypadku ginekologa. Szybka konsultacja, rozpoznanie oraz diagnoza są gwarantem skutecznego wyleczenia tej wstydliwej choroby jaką jest właśnie zapalenie pochwy.


Autor:

Kinga Setera

 
 
Tagi: zapalenie pochwy, zdrowie intymne kobiet, zdrowa kobieta, sfery intymne, bakteryjne zapalenie pochwy

Komentarze

Miałam już kilka razy infekcje zarówno bakteryjną ...

Miałam już kilka razy infekcje zarówno bakteryjną jak i grzybiczą, leczyłam się zawsze u ginekologa, po kuracji zawsze przyjmowałam probiotyk, ostatnio dopochwowy invag przez 7-dni, to wystarcza aby s...

27 sierpnia 2013 20:06

~marti26

Dodaj komentarz

Zobacz wszystkie komentarze