Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Torbiele jajników – objawy

 

14 listopada 2013

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Torbiele jajników – objawy

Autor: Pop Catalin

Źródło: sxc.hu

Torbiele jajników są powszechnie znane. Dotyczą kobiet w różnym wieku. Mogą znajdować się w każdym jajniku bądź tylko jednym z nich. Nie powodują żadnych większych dolegliwości, dlatego też bywa, że panie żyją z nimi nawet przez kilka - kilkanaście miesięcy.

Wykrywa się je drogą badań USG. Posiadają konsystencję woreczkowatą, wypełnioną płynem. Ich wielkość waha się między kilku, a kilkunastoma centymetrami. Jeśli są już duże, mogą być odczuwane bóle w okolicach podbrzusza, zwłaszcza podczas oddawania moczu. Torbiele mogą być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, które ukazują się w bardziej bolesnych i obfitszych krwawieniach. Usuwa się je często operacyjnie chyba, że jest to torbiel pęcherzyków jajników, które często znikają same po kilku kolejnych cyklach menstruacyjnych. Warto wiedzieć, że torbiele mają tendencję do powracania, co oznacza, iż często nawet po usunięciu – pojawiają się nowe, bywa, że w tym samym miejscu.

Do głównej przyczyny powstania torbieli jajników należy brak jajeczkowania podczas cyklu menstruacyjnego. Główne objawy torbieli jajników

Do głównych objaw należą:

  • zaparcia
  • wzdęcia
  • ból brzucha
  • mdłości
  • częste oddawanie moczu
  • ból w trakcie stosunku
  • ból jajnika, na którym znajduje się torbiel
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Te objawy nie są jednoznaczne, często występowanie ich nie jest gwarantem torbieli. Wynika to z tego, że te dolegliwości mogą pojawić się w naszym życiu z innych przyczyn. Ciężko bowiem wychwycić fakt, iż któraś z wymienionych przyczyn jest oznaką torbieli jajnika. Z tego względu warto dbać o profilaktyczne badania ginekologiczne, które pomogą wykryć torbiel. Małe torbiele są nazywane bezobjawowymi, gdyż są w ogóle nieodczuwalne. Duże mogą powodować nietypowe bóle w podbrzuszu.

Czy torbiele są groźne?

Często słowo „torbiel” budzi groźne uczucia. Kojarzy się bowiem często z nowotworem. Jednak nie stanowi on dużego zagrożenia dla zdrowia czy życia. Zmiany z reguły są niezłośliwe. Nie można nam jednak tego bagatelizować, gdyż zdarzają się przypadki, że torbiel przekształca się w nowotwór złośliwy.

Jak już wcześniej wspomniałam, torbiele jajników pojawiają się na każdym etapie życia kobiety. Nie ma w tym aspekcie jednoznacznej reguły. Najczęściej pojawiają się w czasie rozrodczym. Większość z torbieli ma związek z pracą jajników. Dokładnie chodzi tu o pęcherzyk Graffa, który przed owulacją osiąga średnicę około 3 cm. Z zasady potem pęka, przekształcając się w ciałko żółte, które w przypadku niezajścia w ciążę – znika. Ale bywają sytuacje, że pęcherzyk nie pęka – przekształca się w torbiel. Tego typu torbiel nazywany jest czynnościowym.

Rodzaje torbieli, które różnią się budową:

  1. Torbiele o budowie prostej – posiada gładkie, cienkie ściany, bez struktur wewnętrznych, są wypełnione płynem, mogą być np. czynnościowe.
  2. Torbiele o budowie złożonej – charakteryzują się grubymi ścianami, strukturami wewnętrznymi, z reguły są to zmiany niezłośliwe, ale może się zdarzyć, iż trzeba wykonać dokładne badania, by wykluczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu.

Leczenie torbieli jajników

Zdarza się, że małe torbiele znikają po kilku kolejnych cyklach menstruacyjnych. Po wykonanych badaniach USG, ważna jest obserwacja torbieli. Chodzi tu o to, czy aby nie wzrastają do dużych rozmiarów. Jeśli powiększają się, wskazane jest usunięcie, z uwagi na możliwość pęknięcia czy z powodu sprawiania dużych dolegliwości u kobiety.

Torbiele jajników usuwa się także, gdy istnieje ryzyko, że może dojść do zezłośliwienia. Zazwyczaj usuwa się torbiele w wyniku przeprowadzonej operacji.

Jak widać objawy torbieli jajników nie są oczywiste. Często możemy je bagatelizować. Jednak, gdy zaobserwujemy, że te objawy utrzymują się przez dłuższy czas warto zadbać o wizytę u lekarza. Ponadto, istotne jest, aby robić badania profilaktyczne. Pozwolą one na szybką identyfikację torbieli, gdy się one pojawią. A co za tym idzie – w wypadku, gdy zajdzie taka konieczność – możliwe będzie szybkie usunięcie niepotrzebnego pęcherza z naszego organizmu.

Autor: Karolina Tarabańska

 
 
Tagi: torbiele, czym są torbiele, co to jest torbiel, rodzaje torbieli, przyczyny torbieli, objawy torbieli, co to są torbiele, jak zdiagnozować torbiela, czy mam torbiela, różne torbiele, jakie sa torbiele, kogo atakują torbiele

Komentarze