Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Piersi pod kontrolą!

 

18 lipca 2013

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Piersi pod kontrolą!
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Jednakże wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, bardzo często może pomóc pacjentce wrócić do zdrowia. Dlatego też należy kontrolować swoje ciało, nie tylko poprzez okresowe wizyty u lekarza, ale i samobadanie piersi, które można wykonać chociażby w domowym zaciszu.
Odpowiednio szybko wykryty nowotwór piersi pozwala na podjęcie właściwego leczenia i udane wyjście z choroby. Niestety nadal, mimo wielu akcji społecznościowych, kobiety odkładają badania kontrolne "na jutro". Jednakże żeby wygrać zdrowie i nie paść ofiarą tej zbierającej coraz większe żniwo choroby, konieczna jest profilaktyka. Profilaktyka, która nie wymaga wielkiego zaangażowania, a przynieść może same korzyści. Odpowiednie zabiegi może z łatwością wykonać każda kobieta samodzielnie w domu.

- Samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta po 20 roku życia, najlepiej między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Konsekwencja w wyborze dnia badania jest ważna ze względu na zmiany w utkaniu gruczołowym piersi zachodzące w sposób naturalny w czasie cyklu. Badanie rozpoczynamy od dokładnego oglądania piersi przed lustrem: w pozycji neutralnej z przodu i z profilu, następnie z rękami za głową i na biodrach oraz w przodopochyleniu - mówi lek. med. Karolina Turzańska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Badanie powinno być prowadzone w ciepłym miejscu, najlepiej wieczorem, np. przed kąpielą lub snem. Można je wykonać w różnych pozycjach:

1. Oglądanie stanu piersi w pozycji stojącej

Kobieta powinna rozebrać się do pasa i stanąć przed lustrem. Na początku należy dokładnie obejrzeć piersi, pod kątem pojawienia się wszelkich zmian w ich wyglądzie, kształcie, wielkości, kolorze brodawek, a także zbadać czy nie pojawiły się wypryski lub zmiany koloru, dołki i wciągnięcia skóry. Ważne jest także, aby porównać ze sobą wielkość obu brodawek, a także obejrzeć górną część piersi dochodzącą do pachy.
Biust należy skontrolować również z profilu. Splatamy przy tym ręce z tyłu głowy, a następnie obracamy się tak, aby dokładnie obejrzeć biust z każdego boku. W kolejnej fazie badania opieramy dłonie na biodrach i naciskamy je tak mocno, aby odpowiednie mięśnie klatki piersiowej napięły się. W takiej pozycji kontrolujemy wygląd piersi. Na koniec  pochylając się do przodu należy obejrzeć piersi, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się zagłębienia lub pofałdowania skóry, zmiany w kształcie piersi lub wciągnięcia brodawek.

2. Badanie dotykowe - pozycja stojąca i leżąca

Aby rozpocząć badanie należy położyć się wygodnie na plecach, a prawą rękę podłożyć pod     głowę. Dzięki przybraniu takiej pozycji część piersi przesunie się w stronę mostka, co da     lepszy dostęp do całego gruczołu, a dzięki temu przeprowadzenie badania palpacyjnego     będzie wygodniejsze. Kobiety obdarzone większym biustem powinny podłożyć poduszkę     pod lewy bark.

Prawą pierś kontrolujemy lewą ręką. Gruczoł należy mocno uciskać dłonią, którą     przemieszczamy i po     całym obszarze piersi. Ważne jest aby badanie przeprowadzić bardzo     dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu piersi. Dłoń powinna być trzymana     równolegle     do powierzchni skóry i całą     powierzchnią, a nie tylko końcem palców przylegać do     badanego obszaru. Po wykonaniu badania prawej piersi, całą procedurę należy powtórzyć     przy lewej piersi. Podkładamy więc lewą rękę pod głowę, a następnie prawą ręką badamy     lewy gruczoł w taki sam sposób jak wcześniej, bez pomijania żadnej czynności.

Nowotwór piersi może dawać przerzuty do węzłów chłonnych pachy i okolicy nadobojczykowej. Dlatego też podczas badania dotykowego warto skontrolować ich stan. Należy sprawdzić pachę, a także dołki nadobojczykowe, czy nie wyczuwamy w nich guzków, które mogłyby sugerować powiększenie węzłów chłonnych.

Sposoby badania piersi

1. Ruchy po spirali - metoda polegająca na zataczaniu małych kółek po coraz większych okręgach. Badanie rozpoczynamy od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym mniejsze kółka. Dłoń porusza się przy tym po spirali zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż w kierunku brodawki.

2. Ruchy promieniste - pierś dzielimy na wzór tarczy zegara, a następnie dłoń przesuwamy w kierunku kolejnych "godzin", począwszy od godziny 12. Zataczamy niewielkie koła, aż zbadamy całą pierś.

3. Ruchy pionowe - przy tym badaniu pierś dzielimy na wąskie pionowe paski, a następnie poruszamy dłonią od obojczyka aż po krawędź gruczołu, na przemian do góry i do dołu, zataczając przy tym małe koła.

Wszystkie wymienione powyżej badania zajmują tylko kilka minut w miesiącu. Mogą to być minuty, które uratują życie. Nie odkładajmy więc ich "na jutro", ponieważ czasami może to być o jeden dzień za późno.

Autor:

Marta Płaza

 
 
Tagi: rak piersi, rak sutka, badanie piersi, jak badać piersi, badanie piersi w domi, samobadanie piersi

Komentarze