Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jakie choroby może wykryć cytologia?

 

19 lipca 2013

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Jakie choroby może wykryć cytologia?

Autor: Jean Scheijen

Źródło: sxc.hu

Życie kobiety nie jest łatwe. Miesiączka, rodzenie i wychowywanie dzieci, a wiele z nich zapada na choroby żeńskiego układu rozrodczego. Nie do dziś jednak wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć i choć nie wszystkiego da się zapobiec, w kalendarzu kobiety choć raz w roku powinno się znaleźć miejsce na następujące badanie – cytologię.

Czy jest cytologia i jak często powinno się ją wykonywać?

Cytologia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, oceniającym stan szyjki macicy. W celu jej zrobienia kobieta powinna udać się do ginekologa, ewentualnie do położnej. W Polsce można ją wykonać bezpłatnie raz na trzy lata, choć lekarze uważają, że właściwa częstotliwość wykonania badania to co rok. Pierwszej cytologii powinna poddać się młoda dziewczyna przed 25 rokiem życia bądź też zaraz po rozpoczęciu współżycia seksualnego.

Rodzaje cytologii

Rozróżniany dwa rodzaje cytologii, tradycyjną oraz jednowarstwową.

  • Cytologia tradycyjna (konwencjonalna) – z mniejszą klarownością pobranego materiału, która wynosi około 60-70%, w rozmazie obecna jest krew, śluz i tym podobne, co w znaczny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowego odczytu.
  • Cytologia jednowarstwowa (LBC, na podłożu płynnym) – wynalezioną w trakcie poszukiwań sposobów na zwiększoną klarowność, stan materiału jest znacznie lepszy niż przy cytologii tradycyjnej, gdyż pozwala na wyeliminowanie wszelakich dodatkowych obecności, jak krwi czy śluzu, ta cytologia ma większe prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości, związanych z rakiem szyjki macicy.

Choroby wykryte przez cytologię

Cytologia ma dla ginekologa i samej badanej duże znaczenie, ze względu na informację, które wnosi. Przede wszystkim pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na wyleczenie. Rak szyjki macicy jest groźny i występuje najczęściej między 25 a 49 rokiem życia, jednak nie jest jedyną chorobą, mogącą zostać odkrytą przez owe badanie. Inne przypadłości to:

  • obecność wirusa HPV, w większości przypadków odpowiadającego za rozwój raka szyjki macicy, do grupy zwiększonego ryzyka należą kobiety często zmieniające partnerów seksualnych, zażywające leki obniżające odporność oraz nosicielki wirusa HIV i samego wirusa HPV;
  • infekcje wirusem opryszczki, w której powstają małe, bolesne pęcherzyki na narządach płciowych, wywoływana jest przez wirusa HSV2, rzadziej przez HSV1;
  • inne infekcje;
  • chlamydioza, wywoływana przez bakterię chlamydię trachomatis, najczęściej występująca u nastolatek i młodych kobiet, przenoszona nie tylko poprzez stosunek, ale także drogą oralną i analną;
  • niedobory witamin, czyli hipowitaminozy, wywołane najczęściej brakiem tych substancji w diecie, prowadzi do awitaminozy, czyli całkowitego braku danej witaminy w organizmie, co ogranicza jego funkcje;
  • zmiany popromienne, zwłaszcza u kobiet narażonych na szkodliwe promieniowanie.
Cytologia pozwala także na inne odkrycia. Między innymi:

  • obecność wkładki wewnątrzmacicznej;
  • ocenianie fazy cyklu miesiączkowego i pośrednio wydzielania hormonów, co ma duży wpływ na proces prokreacji, przebieg ciąży i zdrowie noworodka.
Cytologia jest bardzo ważna. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem zalecane jest robienie tego badania co najmiej raz w roku. Pozwala ono wykryć niebezpiecznego raka szyjki macicy, a także inne choroby. Ze względu na mniejsze koszty i większą dokładność zalecane jest robienie cytologii jednowarstowej. Pamiętajmy bowiem, że to zdrowie jest najważniejsze.

Autor:

Ewelina Szczepańska
 
 
Tagi: cytologia, badanie cytologiczne, zdrowie kobiety, badania ginekologiczne, cytologa tradycyjna

Komentarze