Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak dbać o higienę intymną?

 

17 lipca 2013

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Jak dbać o higienę intymną?

Autor: Arnout Van Scherpenzeel

Źródło: sxc.hu

Każda z kobiet jest nosicielką pewnych rodzajów bakterii i grzybów. Szczególnie latem, gdy temperatura na dworze jest wysoka, bardzo łatwo o powstanie infekcji. Jak więc dbać o higienę intymną, aby nie narazić się na nieprzyjemne dolegliwości?

Naturalna obrona

Intymne części ciała kobiety mają naturalną barierę ochronną. Odpowiadają za nią umiejscowione w pochwie pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), których zadaniem jest wytwarzanie substancji o działaniu bakteriobójczym. W momencie gdy pałeczki te ulegają zniszczeniu, atakują ją grzyby i wirusy, w skutek czego dochodzi do zapalenia dróg rodnych i układu moczowego. Częstą na taki stan rzeczy ma wpływ właśnie niewłaściwa higiena intymna.

Jak zadbać o samą siebie?

Właściwa higiena intymna jest więc konieczna, aby utrzymać swój organizm w zdrowiu i cieszyć się nim w pełni. Wystarczy przestrzeganie szeregu różnych zasad, aby nie dopuścić do powstania infekcji. Pamiętajmy więc, aby:

1. Wybierać odpowiednie mydło

Istotne jest, aby przy codziennej toalecie stosować środki z naturalnym pH. Informacje na ten temat możemy przeczytać na opakowaniu. Unikajmy więc mydeł czy żeli do kąpieli, które mają pH zasadowe. W wyniku ich używania zmieniamy naturalny odczyn kwaśny na zasadowy, a tym samym ułatwiamy zadanie namnażającym się chorobotwórczym bakteriom. Innym problemem mogą być substancje zapachowe i barwiące znajdujące się w mydłach, które podrażniają delikatną skórę okolic intymnych oraz powodują wysuszenie śluzówki. Preparaty stosowane do mycia miejsc intymnych powinny być więc pozbawione tych substancji. Jeżeli nie mamy pod ręką odpowiednich środków do mycia - lepiej zrezygnować z tradycyjnych mydeł i umyć się samą wodą.

2. Ważny kierunek i miejsce

Dbając o higienę intymną, warto pamiętać, że ważny jest sam kierunek podmywania. Zawsze należy robić to w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiegać przenoszeniu się bakterii z odbytnicy do pochwy. Narządy płciowe kobiety, ujście cewki moczowej, a także odbyt znajdują się w tak bliskim sąsiedztwie, że przy braku właściwej higieny, bardzo łatwo o wymieszanie się wszelkich drobnoustrojów, co w rezultacie doprowadza do zakażenia. Miejsca intymne należy więc wycierać oddzielnym i często zmienianym ręcznikiem.

3. Co za dużo to niezdrowo

Wbrew pozorom nadmiar kąpieli również może być szkodliwy. Na co dzień, poza miesiączką, wystarczy aby dwa razy dziennie odświeżać okolice intymne. Podczas miesiączki natomiast, wszystko zależy od osobistych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, aby starać się nie używać gąbek czy myjek, bowiem są one idealną pożywką dla grzybów. Zbyt częste podmywanie nie jest wskazane, ponieważ może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy, w skutek czego doprowadzić do namnażania się bakterii lub grzybów.

4. Ostrożnie z depilacją

Starajmy się nie przesadzać z depilacją okolic intymnych, ponieważ dokładna depilacja wcale nie zapobiega infekcjom, a bez ochrony, którą są włosy łonowe, łatwiej o zakażenie. Najlepszą opcją jest więc nie usuwanie całego owłosienia, lecz tylko jego nadmiar.

5. Pilnujmy bielizny!

Problemy sprawić może już nieodpowiedni ubiór. Występowaniu infekcji sprzyja noszenie zbyt obcisłej bielizny i spodni. Ważne jest, aby do okolic intymnych dochodziło powietrze, które konieczne jest aby uniemożliwić rozwój bakteriom i grzybom.stanowi to doskonałą pożywkę do rozwoju bakterii i grzybów. Lepiej też nie nosić na co dzień stringów. Cienki, wrzynający się pasek, nie stanowi wystarczającej ochrony. Łatwiej dochodzi do otarć naskórka, przez który dostają się bakterie. Na co dzień lepiej więc nosić bieliznę z naturalnych materiałów z niewielką domieszką sztucznego włókna.

Autor:

Marta Płaza
 
 
Tagi: higiena intymna, pielęgnacja sfer intymnych, układ moczowy, drogi rodne, pałeczki kwasu mlekowego, infekcje intymne

Komentarze