Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Co należy wiedzieć o cytologii?

 

22 kwietnia 2014

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Co należy wiedzieć o cytologii?

Cytologia, a właściwie badanie cytologiczne, ma na celu wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Pozwala na zdiagnozowanie stanu przedrakowego, co niejednokrotnie przyczynia się do uratowania życia kobiety. Kiedy należy wykonać badanie? Jak się do niego przygotować?

Badanie cytologiczne

Przede wszystkim należy nadmieć, iż cytologia nie jest bolesna, czego obawiają się niektóre kobiety. Oczywiście jak każde badanie wykonywane w gabinecie ginekologicznym wymaga pewnego rozluźnienia od kobiety, jednak nie jest to bardzo nieprzyjemne. W dzisiejszych czasach jest to badanie rutynowe i wykonuje go praktycznie każdy ginekolog. Polega na wprowadzeniu wziernika do pochwy, a następnie pozyskaniu złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym i trwa krótko, bo jedynie kilka minut.

Kiedy wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne powinno się wykonywać nie później niż po czwartym dniu po okresie i nie później niż cztery dni przed spodziewanym krwawieniem. A najlepiej cytologię zrobić pomiędzy 10. dniem a 18. dniem cyklu – jest to najbardziej odpowiedni czas.

Jak przygotować się do cytologii?

Przede wszystkim, jak przed każdą wizytą, musisz przypomnieć sobie datę ostaniej miesiączki, a także długość cyklu. Lekarz z pewnością zapyta również o stoswanie rodzaju antykoncepcji, o przebyte choroby, ciąże, czy porody – to informacje ogólne, jakie powinnaś znać zanim wybierzesz się na cytologię.

Jeśli chodzi o przygotowania się do samego badania, to warto wiedzieć, że na 4 dni przed nim, nie można stoswać tamponów, płukać pochwy (irygacja), czy też stosować środków dopochwowych. Również przed cytologią musisz powstrzymać się od stosunków seksualnych  - wstrzemieźliwość należy zachować 24 h przed badaniem. Również na jedną dobę przed wizytą nie możesz poddwać się innemu badaniu ginekologicznemu wykonywanemu przez pochwę. Oczywiście wszelkie infekcje dróg rodnych są przeszkodą do wykonania badania.

 
 
Tagi: cytologia, co to jest cytologia, jak przygotować się do cytiologii, kiedy wykonać cytologię, badanie cytologiczne

Komentarze