Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Bolesne miesiączki

 

24 października 2013

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Bolesne miesiączki

Każda z nas co miesiąc przeżywa horror, ale co trzecia kobieta na świecie nie jest w stanie normalnie funkcjonować podczas miesiączkowania. Dolegliwości mogą pojawić się już w przeddzień menstruacji. Nieważne czy lekkie czy silne i tak są bardzo nieprzyjemne.

Bolesne miesiączkowanie jest zespołem dolegliwości występujących podczas menstruacji. Głównym jego objawem jest ból w okolicy podbrzusza oraz części krzyżowej kręgosłupa. Mogą wystąpić także nudności i wymioty, a także silne bóle głowy.

Przyczyny silnego bólu miesiączkowego

Wśród przyczyn nadmiernych dolegliwości związanych z krwawieniem miesiączkowym możemy wyróżnić:

  • wady i anomalie w budowie układu rozrodczego,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby dróg rodnych,
  • stosowane metody lecznicze i profilaktyczne.

W wypadku silnego bólu miesiączkowego należy udać się do lekarza, w celu sprawdzenia, czy z macicą jest wszystko dobrze. Przyczyną takich bólów może być jej niedorozwój, zmiana położenia, wady wrodzone macicy lub szyjki macicy, przeszkody w szyjce macicy. Poza tym każdy stan zapalny, infekcja, endometrioza lub mięśniak także może powodować większy ból.

Cykl miesiączkowy regulują kobiece hormony, głównie estrogeny i progesteron, wpływ ma także aktywność hormonalna tarczycy. Najczęstszym powodem nadmiernych bólów miesiączkowych jest nadmierna produkcja estrogenu w drugiej fazie cyklu, prowadzi to do wytworzenia przez macicę bólotwórczych hormonów tkankowych – prostaglandyn. Poza tym ból może być także spowodowany nieprawidłową reakcją układu nerwowego na zmienność poziomu hormonu podczas cyklu.

Ponad to hormony tarczycy, które odpowiadają za prawidłowe wytwarzanie hormonów płciowych przez jajniki i regularność owulacji, mogą mieć wpływ na jajniki i aktywować je do przesadnej produkcji hormonów.

Jak złagodzić ból miesiączkowy?

Najskuteczniej działającymi lekami są te, które hamują produkcję prostagladyn, czyli Ibuprom lub Nurofen. Ulgę przyniosą też leki rozkurczowe, jak Nospa i Galospa. Odradza się stosowania Aspiryny i Polopiryny ponieważ mogą zwiększyć krwawienie.

Możemy pomóc środkom przeciwbólowym domowymi sposobami. Masowanie podbrzusza lub rozgrzewające okłady powinny ulżyć cierpieniom. Zalecane jest uprawianie jogi ale nie przeforsowywanie się z nadmiernymi ćwiczeniami. Można przygotować sobie ciepłą kąpiel, jednak trzeba uważać na temperaturę wody, ponieważ zbyt wysoka może spowodować krwotok. Nawet dieta może pomóc nam lepiej znieść te dni. Podczas okresu należy unikać potraw ciężkostrawnych, słonych ostrych i wzdymających. Najlepiej odstawić mocną kawę, herbate i coca-colę, a pić wodę i napary ziołowe (zioła zmniejszające skurcze naczyń: kozłek lekarski, mięta, melisa, nagietek lekarski, rozmaryn, rumianek).

Kontakt z lekarzem

Jeżeli podczas miesiączki ból nasilił się, pojawiło się krwawienie powyżej normy lub pojawiły się wymioty, wysoka gorączka, omdlenia lub biegunki, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Silne krwawienia mogą doprowadzić do anemii z powodu niedoboru żelaza w organizmie.

 
 
Tagi: bolesny okres, jak złagodzić ból podczas miesiączki, silny ból miesiączkowy, silny ból podczas okresu, jak złagodzić okres, jak złagodzić ból w miesiączce, miesiączka i straszny ból, co powoduję ból w okresie, co powoduję ból podczas miesiączki

Komentarze

Ja mam od lat sprawdzony lek na bóle miesiączkowe,...

Ja mam od lat sprawdzony lek na bóle miesiączkowe, a boli mnie czasami naprawdę maskarycznie. Biorę wtedy pyralginę i ból naprawdę szybko ustępuje...

31 marca 2016 18:29

~malwina

Dodaj komentarz

Zobacz wszystkie komentarze