Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Brak pożądania u mężczyzny

 

22 listopada 2013

|

Kategoria: Miłość i seks

 
Brak pożądania u mężczyzny

Autor: Jacob Appelbaum, lic. CC BY-SA 2.0

Źródło: Wikimedia Commons

Seksualność jest bardzo ważną sferą dla większości mężczyzn. Dla wielu z nich istotne jest znalezienie odpowiedniej partnerki, z którą utworzą związek. W takiej relacji nie może zabraknąć seksu. Jednak u niektórych mężczyzn pożądanie względem partnerki stanowi poważny problem. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Przyczyny braku pożądania

Dlaczego mężczyźni odczuwają brak chęci do uprawiania seksu? Można je podzielić na dwie podstawowe grupy. Są to przyczyny fizyczne i psychologiczne. Zacznijmy od tej pierwszej grupy. Możemy tu wymienić bardzo częste nadużywanie alkoholu, a także otyłość. Te dwie przyczyny są jednymi z najczęstszych w tej grupie. Jednak możemy także wyróżnić inne powody. Należą do nich: nadużywanie narkotyków, cukrzyca, niski poziom testosteronu, czy inne choroby lub urazy.

Do najczęstszych przyczyn psychologicznych możemy zaliczyć depresję. Wpływa ona w znaczący sposób na chęć do uprawiania seksu. Jej brak jest związany z ogólnym spadkiem nastroju. Dlatego też nic nam się wówczas nie chce, w tym także seksu. Inne powody braku pożądania to stres, przepracowanie i przemęczenie. Mogą one w znaczący sposób zmniejszyć nasze libido. Można wreszcie stwierdzić, że problemy w relacji z partnerką wpływają w znaczący sposób na chęć do współżycia.

Jak rozpoznać problem?

Zastanówmy się jak możemy u siebie zdiagnozować tego typu problem. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nam zidentyfikować ewentualne zagrożenie. Czy seks przestał nam sprawiać przyjemność i stał zwykłą mechaniczną rutyną? Czy nie czekamy na ten intymny kontakt z partnerką z niecierpliwością? Czy nie mamy już żadnych fantazji erotycznych o niej?

Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi „tak”, to wówczas możemy być na drodze do utraty chęci do seksu. Jeśli natomiast na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, to problem braku pożądania prawdopodobnie już nas dotknął. Nie powinniśmy wówczas zrywać z naszą partnerką i szukać nowej, która bardziej nas pociąga.

Co należy zrobić?

Właściwe jest szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie mamy ochoty na seks? Może chodzi o jakieś problemy w relacji między nami, a partnerką? Mogą one, jak już zostało wspomniane, wpływać na brak chęci do seksu. Często jednak, aby zidentyfikować i wyeliminować właściwą przyczynę, trzeba będzie zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Najlepiej zasięgnąć rady psychologa lub seksuologa.

Innym sposobem na radzenie sobie z tym problemem jest po prostu rozmowa na ten temat z partnerką. Często możemy wówczas dojść do przyczyny tego typu zachowania i wyeliminować ją. Warto także zaspokajać potrzeby erotyczne naszej partnerki, nawet przy niechęci do seksu. Jakakolwiek aktywność tego typu i obserwacja jej pożądania może wzbudzić w nas podobne uczucie. Dlatego warto próbować zaspokoić partnerkę, bez względu na naszą chęć lub niechęć.

Porównywanie z innymi

Mężczyźni często porównują swoje osiągnięcia seksualne z innymi przedstawicielami tej samej płci. Podobnie jest i w tym przypadku. Często są to koledzy, przyjaciele, znajomi z pracy, czy jakiś uznany autorytet. Niektórzy mężczyźni myślą wiec, że jeśli ktoś uprawia seks dwa razy w tygodniu, to taka jest normalna częstotliwość i każdy mniejszy „osiąg” jest traktowany jako porażka i problem z brakiem pożądania.

Jest to myślenie jak najbardziej błędne. Nie można bowiem przewidzieć jaka częstotliwość seksu będzie najbardziej odpowiednia dla danej pary. Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie należy zatem przesadzać z tym określeniem. Bowiem wszystko ma swój umiar. To czy u mężczyzny występuje brak pożądania jest jego indywidualną sprawą, a nie kwestią porównania z innymi.

Autor: Rafał Tomczak

 
 
Tagi: brak pożądania mężczyzny, mąż nie chce uprawiać sexu, partner nie ma ochoty na seks, brak ochoty na seks, nie podniecam chłopaka, nie podniecam mężczyzny, chłopak nie chce się kochać, brak ochoty na seks u męża, mąż mnie nie porząda, brak porządania u faceta, facet nie ma ochoty na seks, brak ochoty na seks u mężczyzny, chłopak nie chce uprawiać stosunku

Komentarze