Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Brak pożądania u kobiety – przyczyny emocjonalne

 

30 stycznia 2014

|

Kategoria: Miłość i seks

 
Brak pożądania u kobiety – przyczyny emocjonalne

Hipolibidemia to utrata lub brak popędu. To dysfunkcja seksualna dotycząca kobiet. Polega ona na zredukowaniu lub całkowitej utracie potrzeby seksualnej i samej częstotliwości współżycia. W ramach spadku tych potrzeb, rośnie wrażliwość zmysłowa. Mimo tego z braku pożądania pojawia się obojętność.

Pożądanie to uczucie, które wywołane zostaje przez szereg zachodzących zmian i reakcji w organizmie człowieka, które zasadniczo, uwarunkowane są w mózgu. To właśnie w tym organie, znajduje się cały układ odpowiedzialny za uczucia oraz popęd seksualny. Jest to układ limbiczny. W momencie, kiedy prawidłowy proces funkcjonowania tego ośrodka zostaje zaburzony to pojawia się zahamowanie pożądania. Niechęć i obojętność prowadzi z kolei do komplikacji w związku, gdyż jedna strona odczuwa popęd seksualny, a druga nie. Czasem może się zdarzać, że samo pożądanie występuje, ale w momencie, kiedy dochodzi do stosunku, pojawia się zanik uczucia lub ból. Wtedy brak pożądania jest prawdopodobnie przyczyną choroby.

Brak stosunku w związku – przyczyny

Brak życia intymnego w związku może być powodem kryzysu a niejednokrotnie przyczyną rozpadu. Kiedy pojawi się problem braku pożądania, najpierw należy porozmawiać z drugą osobą. Być może jest to spowodowane niewiedzą partnera o potrzebach własnego ciała. Warto również spróbować masturbacji, po to, by jeszcze lepiej poznać swój organizm i wiedzieć, czego się oczekuje, czego potrzeba od partnera. Dzięki temu, wytłumaczenie potrzeb powinno być nieco prostsze. Jeżeli jednak, brak pożądania jest spowodowany inną przyczyną, trzeba postarać się ją odnaleźć. Na początek warto zastanowić się, czy ma to związek z jakimiś przykrymi wydarzeniami, nadmiernym stresem, przepracowaniem, problemami finansowymi czy czymś, co powodować może apatię, depresję czy problemy emocjonalne. Niejednokrotnie zdarza się, że brak pożądania jest wywołany właśnie załamaniem nerwowym.

Kolejną metodą jest dieta i aktywność fizyczna. Dieta składająca się ze zdrowego żywienia, czyli owoców, warzyw, ryb, drobiu i wszystkich produktów, które zawierają witaminy i składniki odżywcze to prawdziwy zastrzyk energii dla całego organizmu. Sama dieta jednak nie wystarczy, dopiero w połączeniu z aktywnością fizyczną może przynieść rezultaty. Dodatkowo, zawsze można uprawiać sportem z partnerem, co powinno poprawić relacje, zaburzone już obojętnością pożądania.

Do innych przyczyn braku pożądania zaliczyć można:

 • lęk przed stosunkiem,
 • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez diagnozy lekarza,
 • uzależnienie od alkoholu, narkotyków,
 • tłumienie fantazji,
 • psychozy,
 • zaburzenia nerwicowe,
 • pochwica,
 • dysfunkcje seksualne,
 • dewiacje,
 • trauma z dzieciństwa,
 • choroby intymne.

Po analizie wszystkich prawdopodobnych przyczyn wystąpienia trwającej już od dłuższego czasu obojętności, należy zgłosić się do ginekologa. Tam na podstawie badań, zostanie ustalona przyczyna. Brak pożądania wcale nie musi być problemem emocjonalnym lub związanym z inną chorobą. Może być to typowy problem na tle chorób intymnych, czyli dotyczących np.: pochwy kobiety. Najczęściej stosowana jest metoda leczenia farmakologicznego i polecana również często jest masturbacja.

 
 
Tagi: miłość, seks, stosunek, pożądanie, brak ochoty na seks, brak ochoty na stosunek, brak pożądania, brak chęci na stosunek, brak pożądania u kobiety, przyczyny braku paożadania

Komentarze