Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Ból podczas stosunku płciowego

 

7 listopada 2013

|

Kategoria: Miłość i seks

 
Ból podczas stosunku płciowego

Odczuwasz silny ból podczas stosunku płciowego, który uniemożliwia ci współżycie? Możliwe, że  źle dobierasz środki antykoncepcyjne albo po prostu nie dbasz o higienę intymną.

Ból podczas stosunku u kobiet

Podczas podniecenia u kobiety zwilżane są ściany pochwy. Ten proces fizjologiczny nazywany jest lubrykacją. Jeżeli zostanie zaburzony, może dojść do obtarć śluzówki, a to z kolei prowadzić do infekcji. Nie należy wtedy od razu sięgać po lubrykanty. Wystarczy przedłużyć grę wstępną, aby mocniej podniecić partnerkę. Czasami powodem suchości pochwy mogą okazać się jednak zaburzenia hormonalne, spowodowane niedoborem estrogenów np. po porodzie, przy laktacji lub w okresie menopauzy. W takim przypadku wystarczy zakupić prezerwatywy z większą dawką lubrykantów, które odpowiednio nawilżą ściany pochwy. Trzeba pamiętać, że często właśnie zły dobór środków antykoncepcyjnych powoduje ból podczas stosunku.

Uczulenie u partnerki mogą wywoływać pianki antykoncepcyjne lub lateks. Reakcja alergiczna doprowadzi do świądu i pieczenia. Z kolei tabletki antykoncepcyjne w niektórych przypadkach obniżają ochotę na seks, a co za tym idzie zaburzają proces lubrykacji.

Za negatywne odczucia podczas seksu może odpowiadać również nieprawidłowa budowa narządów płciowych, jak chociażby tyłozgięcie macicy. Partnerka odczuwa wtedy ból podczas głębokiej penetracji. Tyłozgięcia się nie operuje, ani nie leczy. Dlatego partnerzy są zmuszeni w takiej sytuacji do poszukania najodpowiedniejszej pozycji seksualnej. Według wielu par najlepiej sprawdza się pozycja kolankowo – łokciowa.

Na ból skarżą się także niektóre panie po porodzie. Podczas narodzin dziecka czasami niezbędne jest nacięcie krocza, a blizny po tym zabiegu mogą być wrażliwe.

Często zdarza się jednak, że kobiety po prostu nie dbają o higienę. Narażają się wtedy na grzybicę pochwy. Objawami są upławy, swędzenie i obrzęk. W takim przypadku podczas stosunku seksualnego partnerka odczuwa pieczenie. Innymi infekcjami są również opryszczka i chlamydioza. Jeżeli żadna z powyższych przyczyn nie występuje, problem najprawdopodobniej tkwi w psychice.

W skrajnych przypadkach strach lub wstyd wywołany myślą o stosunku prowadzi do pochwicy. Mięśnie wokół pochwy się kurczą i niemożliwa jest penetracja. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się konsultacja z seksuologiem.

Ból podczas stosunku u mężczyzn

Rzadziej mówi się o przyczynach bólu wynikających z zaburzeń u mężczyzn. A jest ich równie dużo, jak u kobiet. Jednym z nich jest skrzywienie prącia. Podobnie jak w przypadku tyłozgięcia macicy u pań, również w tym przypadku odradza się zabieg chirurgiczny. Rozwiązać problem pomoże znalezienie odpowiedniej pozycji podczas stosunku. Inną patologią w budowie narządów płciowych jest stulejka, która polega na zwężeniu napletka. Mężczyzna ma wtedy problem z jego ściągnięciem.

Również mężczyźni często zapominają o higienie intymnej. Może wtedy dojść do zakażenia cewki moczowej, co powoduje nie tylko pieczenie przy oddawaniu moczu, ale również podczas wytrysku. Do podobnych schorzeń należy opryszczka.

Jeżeli z kolei na napletku, czy żołędziu pojawią się rany, przyczyn należy szukać w złym doborze środków antykoncepcyjnych. Podobnie jak u kobiet, również i u mężczyzn z powodu np. lateksu może dojść do reakcji alergicznej. Ból jest wywołany często niedostatecznym podnieceniem. Ruchy frykcyjne prącia w pochwie są wtedy utrudnione, co powoduje dyskomfort.

Autor: Bartosz Dybała

 
 
Tagi: ból podczas seksu, ból podczas stosunku, ból przy seksie, ból u kobiet podczas seksu, ból podczas seksu u kobiet, ból penisa, ból penisa podczas seksu, ból u mężczyzn, ból podczas seksu u mężczyzn

Komentarze