Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Wszawica łonowa

 

4 lipca 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Wszawica łonowa
Wszawica łonowa jest chorobą weneryczną, należącą do grupy pasożytów, jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Najprostszym sposobem zakażenia wszawicą łonową jest kontakt seksualny z osobą zarażoną, lub noszenie odzieży osoby, która  jest zarażona. Ze względu na sposób przenoszenia wszawica łonowa występuje głównie u osób dorosłych.

Objawy

Najbardziej powszechnym objawem towarzyszącym wszawicy łonowej jest swędzenie wzgórka łonowego, dużo rzadziej swędzenie ud, pachwiny czy brzucha. Obecność wszy widoczna jest za pomocą sino- fiołkowych, szarawych lub błękitnych plam które powstają wskutek hemolizy erytrocytów w miejscu ukłucia przez owady.

Wesz jest najmniejsza wśród wszystkich pasożytów, dlatego dla człowieka jej obecność na ciele jest trudna do zauważenia, pomimo niewielkich rozmiarów powoduje jednak u osoby zarażonej ogromny dyskomfort. Wesz składa swoje jaja w miejscu owłosionym, przytwierdza się u nasady włosa , aby podczas wykonywania przez człowieka ruchów nie oderwać się od niego. Jest niezwykle zwinna, dlatego powoduje u chorego silne swędzenie. Mimo tego, że atakuje miejsca owłosione to nie zajmuje skóry głowy i włosów. Wesz może natomiast rozprzestrzeniać się na inne części ciała, a szczególnie kończyny dolne, może przebywać we włosach brzucha, pach, ud a nawet brwi. Osoba u której stwierdzono wszawicę łonową może zaobserwować pojawienie się charakterystycznych strupków. Na bieliźnie natomiast widoczne są brązowe plamy, będące wydzieliną wszy.

Leczenie

Dolegliwości związane z występowanie tej choroby najczęściej są leczone przez lekarza dermatologa. W zależności od stopnia zaawansowania dermatolog może zalecić stosowanie różnego rodzaju maści, kremów, toników czy proszków.  Zazwyczaj całkowicie udaje się wyleczyć chorego ze schorzenia, same leczenie nie jest procesem długotrwałym. W trakcie leczenia chory powinien pamiętać o częstej zmianie pościeli, a także powinno się odkazić wszystkie rzeczy, które miały bezpośredni kontakt z pasożytami, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy będziemy narażeni na nawrót choroby. W niektórych przypadkach zalecane jest również usunięcie owłosienia okolic intymnych, dlatego, że włosy stają się doskonałym miejscem bytowania wszy łonowej. Zdarza się tak, że osoby zarażone na własną rękę próbują się wyleczyć, nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ może się zdarzyć, iż choroba nie zostanie wyleczona do końca.

Zapobieganie

Aby zapobiec tej chorobie należy pamiętać o podstawowych zasadach higienicznego trybu życia, przede wszystkim należy unikać kontaktów seksualnych z osoba zarażoną oraz nie nosić ubrań należących do osoby chorej.

Jest to choroba powodującą duży dyskomfort u chorego, dlatego w przypadku gdy zauważyliśmy u siebie wyżej wymienione objawy powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa!

Autor:

Agnieszka Puszcz
 
 
Tagi: wszawica łonowa, pasożyty, choroby pasożytnicze, choroba przenoszona drogą płciową, kontakty seksualne

Komentarze