Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Rzeżączka

 

24 października 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Rzeżączka

Autor: Hanna Zabielska

Źródło: sxc.hu

Im jesteśmy starsze, tym wolniej chudniemy. Wiele kobiet po odśpiewaniu kultowej piosenki „Czterdzieści lat minęło” na swoich urodzinach zaczyna przeżywać koszmar. Nawet idealna dotąd sylwetka diametralnie się zmienia.

Czym jest rzeżączka?

W XXI wieku częsta zmiana partnerów seksualnych nie dziwi i nie bulwersuje. Przypadkowe stosunki płciowe grożą jednak wieloma infekcjami, chociażby rzeżączką. Jest to choroba weneryczna, która nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań. Przenoszona jest drogą płciową. W większości przypadków raz wyleczona nie nawraca, ale rozsądniej zabezpieczyć się przed nią podczas stosunku seksualnego.

Co powoduje rzeżączkę?

Rzeżączka to przypadłość występująca zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Za uciążliwą i nieprzyjemną chorobę odpowiada dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Można się nią zarazić głównie podczas stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy, również w trakcie stosunku analnego i oralnego. Nie jest to jednak jedyna możliwa droga zarażenia. Może dojść do niego również wtedy, gdy osoba korzysta z zabawek i gadżetów seksualnych zakażonego.

Miejsca,  w których może występować dwoinka rzeżączki to np. cewka moczowa, szyjka macicy, odbyt, przełyk, a nawet gałka oczna. Kiedy występuje podejrzenie zakażenia, należy wykonać badanie serologiczne na obecność bakterii. Niestety najczęściej rzeżączka występuje bezobjawowo. Jednak pewne symptomy mogą wystąpić.

Jakie są objawy rzeżączki?

Objawy u kobiet:

  • pieczenie pochwy, przy którym może dojść również do wydzielania się żółtozielonego śluzu,
  • zapalenie szyjki macicy, które objawia się wydzielaniem ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z kanału szyjki macicy, co może prowadzić do podrażnień,
  • częstomocz,
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej, które może prowadzić nawet do bezpłodności.

Objawy u mężczyzn:

  • żółta wydzielina z penisa.
  • częstomocz, co może być objawem zapalenia dróg moczowych.
  • zapalenie prostaty.

Objawy rzeżączki górnych dróg oddechowych i odbytu:

  • ból gardła,
  • powiększenie węzłów chłonnych, co jest objawem gonokokowej infekcji gardła,
  • infekcja prostaty.

Rzeżączka u noworodków

Jeżeli matka jest chora na rzeżączkę, noworodkowi również grozi zakażenie. Do infekcji może dojść podczas akcji porodowej. Bakteria atakuje w takim przypadku spojówki oczu dziecka, co powoduje ich rzeżączkowe zapalenie. Łatwo je rozpoznać po obrzęku i zaczerwienieniu.

Jak leczyć rzeżączkę?

W przypadku zakażenia dwoinką rzeżączki konieczna jest kuracja antybiotykowa. Bakteria może zostać wyeliminowana już po pierwszej dawce leków. Szybka reakcja w przypadku zakażenia jest bardzo istotna, ponieważ nieleczona rzeżączka może prowadzić do bardzo poważnych powikłań tj. niepłodności, artretyzmu, zapalenia opon mózgowych lub wątroby. Poza kuracją należy oczywiście powstrzymać się od kontaktów seksualnych do momentu  wyleczenia. Największy odsetek zachorowań na rzeżączkę odnotowuje się u mężczyzn między 20 a 24 rokiem życia, a u kobiet między 16 a 19. Wynika to z intensywnej aktywności seksualnej młodzieży w tym okresie.

Bartosz Dybała

 
 
Tagi: co to jest rzeżączka, czym jest rzeżączka, jakie są objawy rzeżączki, wydzielina z penisa, piecze mnie pochwa, objawy rzeżączki u facetów, częste oddawanie moczu, diagnoza rzeżączki, co oznacza powiększenie węzłów chłonnych, żółty śluz wydobywający się z pochwy

Komentarze