Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Rzęsistkowica - przyczyny, objawy, leczenie

 

19 lipca 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Rzęsistkowica - przyczyny, objawy, leczenie
Rzęsistkowica to infekcja pasożytnicza, która przenosi się głównie drogą płciową. Występuje aż u 50% osób, które nie przestrzegają higieny osobistej i tych, które często zmieniają partnerów seksualnych. Częściej występuje u kobiet (30 – 70 %) niż u mężczyzn (10 – 20 %). Może mieć charakter ostry lub przewlekły.
Schorzenie to wywołuje rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), który najczęściej infekuje narządy płciowe potencjalnie zagrożonych osób. Pierwotniak wielkością zbliżony jest do leukocytu (białej krwinki). Do zakażenia może dojść w sposób bezpośredni (droga płciowa) lub pośredni (używanie wspólnych ręczników, przyborów toaletowych, urządzeń sanitarnych lub bielizny). Rzęsistek pochwowy jest w stanie przeżyć w wyschniętej wydzielinie zakażonej osoby, co stanowi źródło zarażenia. Jest wyposażony w narządy ruchu - rzęski. W ten sposób przedostaje się do pochwy i dalej do szyjki macicy. Dociera również przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. U mężczyzn miejscem bytowania rzęsistka jest także gruczoł krokowy.

Objawy choroby

Rzęsistkowica diagnozowana jest dosyć rzadko, ponieważ objawy chorobowe często przypominają symptomy innych chorób przenoszonych drogą płciową. Objawy mogą występować pod postacią ostrą lub przewlekłą.

Ostra postać rzęsistkowicy u kobiet:
  • żółte lub zielonkawe, często pieniste, zazwyczaj cuchnąc upławy
  • świąd i pieczenie w pochwie oraz okolicy krocza
  • niekiedy występuje także ból, świąd i pieczenie w cewce moczowej
  • bolesne parcie na mocz, częste jego oddawanie w małych ilościach oraz bole w podbrzuszu o zmiennym charakterze i nasileniu
Dolegliwości te są wyrazem stanu zapalnego narządów płciowych kobiety, a niekiedy także dolnego odcinka dróg moczowych.

Ostra postać kliniczna rzęsistkowicy u mężczyzn:
  • dreszcze, podwyższona temperatura ciała
  • uczucie pieczenia w cewce moczowej połączone z częstym oddawaniem moczu
  • śluzowo-ropna mętna wydzielina z cewki moczowej
  • niecharakterystyczne bóle w kroczu,
  • obrzęk, zaczerwienienie oraz nadżerki na żołędzi i wewnętrznej powierzchni napletka.

Przewlekła rzęsistkowica kobiet

Ograniczona zazwyczaj do zarażenia pochwy i ujścia cewki moczowej. Objawy podobne jak w ostrej rzęsistkowicy, lecz słabiej wyrażone. Dość obfite są upławy, zwłaszcza bezpośrednio przed krwawieniem miesiączkowym lub też po nim. W dłużej trwających zarażeniach rzęsistkiem stwierdza się mikroskopowo zmiany w komórkach nabłonka szyjki macicy i pochwy, cofające się po wyleczeniu rzęsistkowicy.

Przewlekła rzęsistkowica mężczyzn

Charakteryzuje się słabiej wyrażonymi, opisanymi wyżej, objawami zapalenia napletka i cewki moczowej, którym może towarzyszyć nieznaczny wyciek z cewki moczowej oraz przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.

Leczenie

Przewlekła nie leczona rzęsistkowica może powodować niepłodność oraz być przyczyną powikłań ciążowych. Na szczęście jest to w pełni uleczalna infekcja. Leczy się ją poprzez zastosowanie antybiotyku Metronidazol, który jest najskuteczniejszym lekiem w leczeniu rzęsistkowicy i bakteryjnego zapalenia pochwy. Ważne jest, aby leczenie objęło nie tylko osobę zakażoną lecz również jej partnerów seksualnych. Należy także zwrócisz szczególną uwagę na zachowywanie zasad higieny codziennej i osobistej, dzięki czemu można uniknąć zakażenia.

Autor:

Marta Płaza
 
 
Tagi: Rzęsistkowica, seks, choroby przenoszone drogą płciową, współżycie bez zabezpieczenia, dlaczego warto się zabezpieczać, antykoncepcja

Komentarze