Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Opryszczka narządów płciowych

 

21 lipca 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Opryszczka narządów płciowych

Autor: Arlen Roche

Źródło: sxc.hu

Opryszczka narządów płciowych staje się najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez 2 typ wirusa opryszczki. Zaczyna stanowić poważny problem społeczny, nieraz określany mianem epidemii. Można zauważyć wzrost zakażeń wśród osób młodych. Choroba nie zawsze może być zdiagnozowana, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Jakie są jej przyczyny? Czy istnieją skuteczne metody leczenia?

W jaki sposób można się zarazić?

Większość przypadków powoduje wirus HSV-2. Wirus może przenosić się nawet poprzez dotyk zakażonej skóry. Zazwyczaj mężczyźni zarażają kobiety. Prawie 90% zakażonych nie rozpoznaje lub nie posiada żadnych objawów chorobowych, stąd pojawia się tyle nieświadomych zakażeń. Prawdopodobnie osoby z opryszczką mogą nią zarażać, nawet gdy choroba nie jest aktywna ani widoczna. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje u osób, prowadzących bogate życie seksualne, posiadających większą liczbę partnerów. Ryzyko wzrasta także u kobiet palących, ponieważ nikotyna sprzyja niszczeniu nabłonka i pochwy, a to zwiększa ogólną podatność na zakażenia.

Jak wyglądają objawy?

Objawy pojawiają się w ciągu 3 do 7 dni od zarażenia. Charakterystycznymi objawami są niewielkie pęcherzyki lub owrzodzenia w okolicach narządów płciowych. Pęcherzyki nie poddane leczeniu mogą pękać i tworzyć otwarte rany. Bardzo często powodują świąd i pieczenie. Choroba przebiega ciężej u kobiet, niż u mężczyzn. Pojawiają się także objawy ogólne, takie jak: bóle głowy, mięśni i gorączka. U panów, chorobie może towarzyszyć zapalenie prostaty.  Po stosunku analnym z osobą, posiadającą wirusa może rozwinąć się opryszczkowe zapalenie odbytnicy. Dodatkowo mogą wystąpić poniższe objawy:
  • ból cewki moczowej,
  • wydzielina śluzowa z cewki moczowej,
  • wydzielina z pochwy,
  • zaburzenia oddawania moczu,
  • zastój moczu (utrzymuje się do 2-3 tygodni).

Nawroty opryszczki

Osoby zarażone wirusem opryszczki narządów płciowych są obciążone nim do końca życia, ale przez większość czasu pozostaje on w stadium utajenia. Nieraz wirus uaktywnia się ponownie w wyniku m.in.:
  • przemęczenia,
  • dłuższej bezsenności,
  • stresu,
  • nadużywania alkoholu,
  • ekspozycji genitaliów na promienie słoneczne.

Zakażenie nawrotowe

Zakażenie nawrotowe wywołane jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki (HSV-2). Pojawiają się objawy w postaci bólu, pieczenia i swędzenia. Zazwyczaj trwają od 2 godzin do 2 dni, jednak nieraz nie występują w ogóle. Wykwity pęcherzykowe u kobiet pojawiają się na wargach sromowych oraz kroczu, mogą być bardzo bolesne. U mężczyzn zlokalizowane są na prąciu, nie są bolesne. Wirus wydalany jest przez około 5 dni – wtedy może dojść do zakażenia osób zdrowych.

Jak wygląda leczenie?

Na razie nie ma żadnego środka, które skutecznie wyleczyłby opryszczkę narządów płciowych. Leki stosowane w objawowym leczeniu  to: Aciclovir, Valtrex i Famvir. Dzięki odpowiedniej farmakoterapii wirus może być utrzymywanym w stadium utajenia przez wiele lat. Dość skuteczną metodą zapobiegania jest używanie prezerwatyw w przypadku nowych partnerów lub w przypadku kontaktów seksualnych z wieloma partnerami.

Autor:

Julia Płaneta
 
 
Tagi: opryszczka narządów płciowych, chorby przenoszone drogą płciową, seks, seks bez zabezpieczeń, wirus HPV, objawy wirusa HPV

Komentarze