Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Kłykciny

 

4 stycznia 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Kłykciny

Źródło: sxc.hu

Zakażenie przynajmniej jednym szczepem wirusa dotyka aż 80% kobiet aktywnych seksualnie poniżej 50 roku życia. Szacuje się, że problem dotyka 1% całej populacji. Kłykciny zazwyczaj zajmują okolice intymne i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Mogą przez lata pozostawać w uśpieniu bądź uprzykrzać życie, a nawet przeradzać się w groźne zmiany nowotworowe.
Schorzenie wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego human papillomavirus, bardziej znany jako HPV. Wirus ten odpowiedzialny jest za powstawanie zmian chorobowych na skórze człowieka, które mogą przybierać postać zarówno łagodnych brodawek jak i zaraźliwych narośli. Znanych jest ponad 200 rodzajów tego typu wirusów. Ich przenoszenie odbywa się głównie poprzez kontakty seksualne oraz skórne.

Z medycznego punktu widzenia kłykciny na ogół nie stanowią poważnego problemu. Wirus HPV ma to do siebie, że rzadko wywołuje objawy kliniczne, skutkuje to tym, że osoba z HPV nieświadomie zaraża innych. Przy często zmieniających się partnerach seksualnych, podstawą jest zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, która uchroni zarówno jedną jak i drugą stronę przed kłykcinami.

Wirusowe kłykciny nie są w żadnym wypadku oznaką braku higieny ani promiskuityzmu. Wirus może być w uśpieniu przez wiele lat. Warto jednak obserwować swoje ciało,a by w porę zauważyć problem i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zakażenia.

Mimo tego, że wirus HPV najbardziej znany jest z powodu wywoływania zmian nowotworowych w szyjce macicy, kłykciny bardzo rzadko prowadzą do nowotworu. Jeśli jednak pojawi się krwawienie i ból, kłykcina szybko rośnie lub zmienia kolor, należy bezzwłocznie udać się do dermatologa.

Objawy kłykcin


Kłykciny zwiastuje pojawienie się brodawek w okolicach intymnych- narządów płciowych i okolicach odbytu, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są one miękkie i przypominają uszypułowane, kalafiorowe grudki, najczęściej o barwie zbliżonej do karnacji skóry, ale zdarzają się też czerwone bądź brunatne zmiany.

Zazwyczaj mijają dwa lub trzy miesiące od kontaktu seksualnego z osobą zarażoną, zanim zaczną pojawiać się brodawki. Początkowo są niewielkie i nie powodują żadnych dolegliwości, dlatego mogą zostać zlekceważone. Zwlekanie z kuracją może doprowadzić do nawet kilkucentymetrowych zmian.

Rodzaje kłykcin


Najczęściej występują trzy typu kłykcin. Klasyczne kłykciny kończyste, cechują się łagodnym przebiegiem i szybką możliwością wyleczenia. Lapieże płaskie to wykwity związane z występowaniem kiły nowotworowej. Przybierają postać sączących się grudek i najczęściej pojawiają się na narządach płciowych i fałdach ciała. Ostatnie, kłykciny Buschkego- Loewensteina to najgroźniejszy przypadek zmian. Charakteryzują się naciekaniem i niszczeniem tkanek, spowodowanym wieloletnim przebiegiem choroby. Zdarza się, że ulegają transformacji nowotworowej.

Kłykciny u ciężarnych


Ciąża to okres w życiu kobiety, gdy powinna ona wyjątkowo zadbać o siebie i dziecko, które w sobie nosi. Przez szereg zmian, które zachodzą w jej organizmie, ciężarna jest w grupie ryzyka zarażenia wirusem HPV oraz jego ponownej aktywacji.

Kłykciny, podobnie jak każde inne wirusowe zakażenie, są skutkiem osłabienia układu odpornościowego, u kobiet w ciąży dochodzą jeszcze szybkie i intensywne zmiany hormonalne. Na skutek oddziaływania hormonów, zwiększa się ukrwienie narządów rodnych, co sprzyja szybszemu namnażaniu się i wzrostowi brodawek.

Należy jednak zaznaczyć, że obecność wirusa nie stanowi większego zagrożenia ani dla płodu ani dla przyszłej matki.

Leczenie kłykcin


Leczenie kłykcin opiera się głównie na usunięciu brodawek z okolic intymnych. Stosuje się zarówno metody chemiczne i fizyczne, jednak dużo lepsze efekty przynoszą te drugie. Zaliczyć do nich możemy kriochirurgiczne niszczenie brodawek, które polega na niszczeniu ich z pomocą ciekłego azotu. W zależności od postaci zmian, wybiera się metodę natryskową lub używa się zamkniętych aplikatorów. Są to zabiegi wymagające regularności, jednorazowa wizyta w celu rozwiązanie problemu nie przyniesie skutku.

Kolejnym sposobem leczenia metodą fizyczną jest niszczenie zmian chorobowych za pomocą igły laserowej  przy znieczuleniu miejscowym. Ostatnio dużą popularnością, a co ważne i skutecznością, cieszy się laseroterapia. Oprócz tego w aptekach dostępne są maści do samodzielnego stosowania w domu. Kuracja trwa ok 3- 4 miesięcy i przynosi całkiem dobre efekty.

Jedną z metod chemicznych jest usuwanie brodawek wykorzystując właściwości przyżegające środków chemicznych, takich jak podofilina czy kwas trójchlorooctowy. Ten typ kuracji nie jest jednak polecany przez pacjentów. Leczenie jest długotrwałe i zazwyczaj nie przynosi 100% skuteczności. Ponad to stosowanie środków chemicznych w okolicach miejsc intymnych jest bolesne i agresywne, czasem może nawet prowadzić do szpecących blizn w tychże miejscach.


Autor:

Paulina  Łabędź
 
 
Tagi: wirus brodawczaka ludzkiego, human papillomavirus, HPV, kłykciny, seks, partner seksualny, leczenie kłykcin

Komentarze