Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Kiła

 

16 maja 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Kiła

Autor: Adriana Poveda

Źródło: sxc.hu

Nic nie budzi takiego przerażenia w młodych ludziach jak choroby weneryczne. Niestety, jest to plaga XXI wieku. Nieostrożnie współżyjemy, dajemy się ponieść i zupełnie zapominamy o konsekwencjach.
Kiła nie jest chorobą przenoszoną jedynie drogą płciową. To także choroba, która coraz częściej diagnozowana jest u małych dzieci. Kiła przechodzi z zarażonej matki na płód, który z kolei przychodzi na świat z wrodzoną chorobą i poważnymi uszkodzeniami lub... wcale.

Na chorobę znacznie częściej chorują mężczyźni. Dzieję się tak dlatego, że osoby homoseksualne nie zwracają uwagi na zabezpieczenie podczas współżycia. Taki rozwój choroby obserwuje się najczęściej w krajach azjatyckich i afrykańskich. Jeśli chodzi o Europę – w Polsce mamy najwyższy odsetek kiły wrodzonej. Niepokojące jest też to, że wiek osób zgłaszających się do lekarza jest coraz niższy.

Problemem jest profilaktyka - medycyna zajmuje się jedynie przypadkami, kiedy widać objawy choroby, natomiast powinno się wziąć pod lupę wszystkie osoby, u których jest choćby najmniejsze ryzyko zarażenia chorobą.

W naszym kraju obywatele mają niską świadomość o chorobach przenoszonych drogą płciową. Oprócz tego na wysokie miejsce w rankingu największej liczby zachorowań na kiłę ma wpływ jeszcze niższa świadomość obcokrajowców. Brak nowoczesnego leczenia i rozpowszechniania profilaktyki są poważnym problemem.

Krętek blady

Syfilis jest wywołany krętkiem bladym. Bakteria rozprzestrzenia się po całym organizmie i jest obecna w błonie śluzowej jamy ustnej i w okolicach narządów płciowych. Można zarazić się nią nie tylko podczas seksu, ale także przez zwykły pocałunek.

Czym się objawia kiła?

Pierwsze objawy występują po około trzech tygodniach od zarażenia.  Na ciele tworzą się bezbolesne owrzodzenia. W okolicach pachwin węzły chłonne ulegają powiększeniu. Na tym etapie osoba zarażona sama zaraża – jest to najbardziej zakaźny etap choroby.

Pierwsze objawy ustępują samoistnie. Po około 8 tygodniach na cele pojawia się wysypka. Wraz z nią pojawiają się bóle głowy, bóle gardła i gorączka - objawy typowo grypowe. Na tym etapie choroba również ustępuje sama. Jest to tak zwana kiła wtórna, a po niej choroba przechodzi do następnego etapu – kiły utajonej.

Krętki blade rozprzestrzeniają się po narządach wewnętrznych. Na ciele może znowu pojawić się krótkotrwała wysypka. Utajony etap choroby może trwać od kilku do kilkunastu lat. W organizmie pojawiają się guzy o konsystencji gumy. Pękają i pozostawiają trwałe blizny. Choroba może spowodować trwałe zmiany w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym, a to często prowadzi do kalectwa lub śmierci.

Jak walczyć z kiłą?

Chorobę można zdiagnozować poprzez proste serologiczne badanie krwi na odczyn VDRL. W przypadku, kiedy wynik badania jest dodatni, konieczne będzie przyjęcie dużej dawki antybiotyku. Zazwyczaj podaje się penicylinę. Kiła jest uleczalna – ale tylko pod warunkiem, że zadziała się odpowiednio wcześnie i nie przegapi się pierwszych objawów choroby. Żadne leki nie naprawią szkód wyrządzonych przez chorobę, ale mogą ją zatrzymać.

Jak uniknąć kiły?

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie unikanie przygodnego seksu i zbliżeń z osobami, których historii nie znamy. Konsekwentne stosowanie prezerwatyw może uchronić nas przed nieprzyjemna niespodzianką.

Kiła to groźna choroba, która w ostatnim stadium przebiegu może zaszkodzić życiu. Jeśli masz chociaż cień podejrzenia, że możesz być osobą zarażoną – niezwłocznie skontaktuj się z wenerologiem. Wykonanie badanie w momencie, kiedy odbyło się stosunek z osobą nieznaną - nawet bez objawów choroby -  to najbardziej odpowiedzialna rzecz jaką można zrobić.

Badania można wykonać bezpłatnie i anonimowo.

Autor:

Natalia Ul
 
 
Tagi: seks, choroby weneryczne, kiła, choroby przenoszone drogą płciową, miłość, współżycie seksualne, narządy płciowe

Komentarze