Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym?

 

7 listopada 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Jak zapobiegać chorobom wenerycznym?

Autor: Odan Jaeger

Źródło: sxc.hu

Choroby przenoszone drogą płciową to temat wstydliwy. Często właśnie z tego względu ludzie boją się pójść z problemem do lekarza. To błąd. Nie poddając się leczeniu, przyczyniamy się do rozprzestrzeniania chorób wenerycznych.

Jaką profilaktykę stosować?

Oczywiście pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to w ogóle nie uprawiać seksu. Proste w teorii, jednak w większości przypadków niemożliwe w praktyce. Dlatego mniej radykalną metodą jest posiadanie stałego partnera seksualnego. Bowiem zazwyczaj to właśnie podczas przypadkowych kontaktów płciowych ludzie narażają się na zarażenie chorobami wenerycznymi. Owszem, można zabezpieczyć się przed nimi stosując antykoncepcję. Ale czy jest ona skuteczna w stu procentach?

Oczywiście nie. Używając prezerwatyw, znacznie obniża się możliwość zarażenia, ale nie całkowicie. Zwracają na to uwagę również sami producenci tego środka antykoncepcyjnego. Dlatego seks bez zabezpieczenia zawsze implikuje pewne ryzyko. Ważne jest także, aby osoby aktywne seksualnie regularnie poddawały się badaniom. Osoba zarażona może nie wiedzieć o chorobie i nieświadomie przenosić ją na partnera, bądź partnerów.

Jak używać prezerwatywy?

Źródło: sxc.hu

O tym, jak używać prezerwatywy, uczą się dzieci na wychowaniu do życia w rodzinie w gimnazjum. Przynajmniej powinny. Warto jednak przypomnieć, czego wystrzegać się przy stosowaniu tego najskuteczniejszego w ochronie przed chorobami wenerycznymi środka.

Pod żadnym pozorem nie należy sięgać po lubrykanty na bazie oliwy lub lateksu, bowiem uszkadzają one prezerwatywę. Dużo bezpieczniejsze są te na bazie wody. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu. Oczywistym jest także, że nie wolno stosować ponownie tej samej prezerwatywy. Nie okaże się ona skuteczna również przy okolczykowaniu. Ostre elementy mogą ją uszkodzić.

Aktualnie nie ma bezpieczniejszego sposobu na ochronę przed schorzeniami wenerycznymi od prezerwatyw. Istnieją ich dwie odmiany: męskie i żeńskie. Jeżeli stosowane są prawidłowo, te pierwsze są skuteczne w 98%, damskie odpowiedniki w 95%. Często przenoszeniu chorób drogą płciową sprzyjają płyny ustrojowe i opryszczka. Prezerwatywy w pewnym zakresie chronią również przed nimi.

Jakie są inne metody?

W Polsce nie jest popularne używanie chusteczek lateksowych. Stosuje się je podczas seksu oralnego. Dzięki nim płyny nie przedostają się do jamy ustnej. W aptekach te środki są ogólnodostępne. Trzeba również pamiętać, że bakterie, które zazwyczaj przenoszone są drogą płciową, mogą dostać się do naszego organizmu również w inny sposób. Jeżeli mieliśmy kontakt chociażby z odzieżą osoby chorej, powinniśmy poddać się badaniu.

Jakie badania należy wykonać aby wykluczyć chorobę weneryczną?

Zazwyczaj bada się krew na obecność określonych mikroorganizmów oraz pobiera się wymazy z pochwy. Aby całkowicie wykluczyć chorobę weneryczną, nie jest jednak możliwe przeprowadzenie jednego badania. Oto kilka z nich:

  1. Badanie w kierunku chlamydiozy – wykonuje się wymaz z cewki moczowej lub kanału szyjki macicy.
  2. Badanie w kierunku kiły i rzeżączki – bada się odczyn Wassermana. Dodatni oznacza zakażenie krętkiem bladym. Stosuje się również badanie krwi.
  3. Badanie w kierunku rzęsistkowicy – badanie mikroskopowe wydzieliny z pochwy, cewki moczowej lub osadu z moczu.
  4. Badanie w kierunku HIV – badanie krwi, któremu można się poddać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych. Nie trzeba mieć na nie skierowania.

Autor: Bartosz Dybała

 
 
Tagi: jak stosować prezerwatywę, jak używać prezerwatywe, w jakich rozmiarach są prezerwatywy, rozmiary prezerwatyw, choroby weneryczne, czym są choroby weneryczne, skuteczność prezerwatyw, partner seksualny, stały parnter seksualny, co to jest choroba weneryczna, jakie sa chorby weneryczne, choroby przenoszone drogą płciową, choroby wywołane seksem

Komentarze