Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Choroby przenoszone drogą płciową

 

2 maja 2013

|

Kategoria: Choroby weneryczne

 
Choroby przenoszone drogą płciową

Autor: Ryan Aréstegui

Źródło: sxc.hu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) usunęła z oficjalnej terminologii określenie „choroby weneryczne” i zaleciła dla całej tej grupy nową nazwę: choroby przenoszone drogą płciową. Jest to  ogólna nazwa chorób, które są przenoszone z partnera na partnera w czasie stosunku seksualnego. Poprzednia nazwa: choroby weneryczne pochodzi od imienia rzymskiej bogini miłości Wenus, czyli Wenery, utożsamianej z grecką boginią piękna, kwiatów, miłości i pożądania Afrodytą.  Choroby przenoszone drogą płciową dzielimy na bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a także pasożytnicze.

Sposób zakażenia

Zakażenia przekazywane są podczas stosunku płciowego i kontaktów seksualnych oralnych i analnych, przez krew, ślinę, nasienie i wydzielinę pochwową. Niewiele zakażeń występuje w następstwie kontaktów tylko i wyłącznie cielesnych.

Symptomy zakażenia

Niestety, chorobom nie zawsze towarzyszą rozpoznawalne objawy. Jeśli jednak zauważy się u siebie niepokojące symptomy, takie jak obfita lub nienormalna wydzielina pochwowa, ból przy oddawaniu moczu lub ciągle oddawanie moczu w małych ilościach, świąd, pieczenie i tkliwość pochwy i sromu, ból w czasie stosunku płciowego,niewytłumaczalne krwawienia między miesiączkami, lub krwawienie podczas stosunku, bóle brzucha i gorączka, krostki i wyrośla brodawkowe na narządach płciowych, wargach sromowych, wokół odbytu i ust lub ból gardła po seksie oralnym, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową

Do wirusowych chorób przenoszonych drogą płciową należą kłykciny kończyste wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus), AIDS, powodowane przez wirusa HIV, który osłabia system odpornościowy zwalczający większość infekcji, opryszczka narządów płciowych wywoływana jest przez wirus typu herpes występujący pod dwiema postaciami, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), które jest ogólnoustrojową, ostrą, zaraźliwą chorobą zakaźną, z dominującymi w obrazie klinicznym objawami uszkodzenia miąższu wątroby, oraz mięczak zakaźny powodowany przez molluscavirus.

Zakażenia grzybicze

Zakażenia grzybicze są wywoływane przez drożdżaki. Powszechnym zakażeniem grzybiczym jest grzybica, która powoduje zmiany w postaci białych plam, jakby nałożonych na błony śluzowe, przypominają ścięte mleko. U mężczyzn grzyby wywołują zaczerwienienie i pieczenie pod napletkiem lub na żołędzi, z towarzyszącą serowatą wydzieliną. Może wystąpić bolesność i trudności z odprowadzeniem napletka. U kobiet pojawia się wydzielina z pochwy o serowatej konsystencji i zapachu drożdży. Towarzyszą jej świąd i zaczerwienienie w okolicy pochwy, sromu lub odbytu.

Zakażenia bakteryjne

Zakażenia bakteryjne obejmują syfilis (kiłę) wywoływaną przez organizmy zwane krętkami bladymi, rzeżączkę, charakteryzującą się ropnym wyciekiem z cewki moczowej mężczyzn oraz bacterial vaginosis czyli zespół zaburzeń w ekosystemie pochwy charakteryzujący się wzrostem bakterii beztlenowych, klinicznie objawiający się nieprzyjemnym zapachem i zwiększoną wydzieliną.

Choroby pasożytnicze

Do chorób pasożytniczych zalicza się rzęsistkowicę wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Trichomonas, świerzb objawiający się dokuczliwym świądem i zmianami skórnymi w postac przeczosów, grudek i plam, wszawicę łonową, której głównym objawem jest swędzenie wzgórka łonowego, rzadko swędzenie ud, brzucha czy okolic pachwin, amebozę wywoływaną przez pierwotniaka z rodziny Entamoebidae.

Zapobieganie

Zapobieganie zazwyczaj wiąże się z zaniechaniem stosunków płciowych lub korzystaniem z prezerwatyw (które jednak nie zawsze zapobiegają zakażeniu, szczególnie jeśli chodzi o choroby wirusowe). Zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia można osiągnąć poprzez ograniczenie  kontaktów płciowych do jednego, wzajemnie stałego partnera – co jest najpowszechniejszą formą zapobiegania chorobom wenerycznym. Formą zapobiegania jest także leczenie chorych. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy czym prędzej zgłosić się do lekarza specjalisty.
 
 
Tagi: choroby przenoszone drogą płciową, choroby weneryczne, seks, stosunek płciowy, seks bez zabezpieczenia, seks oralny, świąd, pieczenie, ból w czasie stosunku, zapalenie wątroby typu B

Komentarze