Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Wazketomia – czy jest skuteczna?

 

16 października 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Wazketomia – czy jest skuteczna?

Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Jest w 99% skuteczna, jednak może być nieodwracalna, gdyż ta metoda wymaga operacji chirurgicznej. Nie zaleca się jej młodym mężczyznom, myślącym o założeniu rodziny.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia to metoda antykoncepcyjna. Jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Umożliwia to zabezpieczenie przed zapłodnieniem nawet w 99% procentach. Rodzai metod antykoncepcji u mężczyzn w porównaniu do kobiet jest niewiele. Najbardziej popularną i również bardzo skuteczną metodą są prezerwatywy, jednak i one nie dają takich rezultatów jak wazektomia. Wyróżnia ją olbrzymia skuteczność i cena. Jest to zabieg jednorazowy, dlatego również i koszty są jednorazowe, a nie jak w przypadku prezerwatyw. Dodatkowo nie powoduje ona żadnych skutków ubocznych, jednak posiada ogromne konsekwencje. Raz wykonany zabieg może być tym na całe życie, czyli mało prawdopodobne jest uzyskanie ponownie płodności. Możliwe są takie operacje, ale są bardzo drogie, a ich skuteczność nie jest wysoka. Dodatkowo, operacja nie zapobiega przenoszeniu chorobom zakaźnym drogą płciową, czyli mimo operacji możliwe jest zarażenie się na przykładem wirusem HIV.

Zalety i wady wazektomii

Zalety:

  • wysoka skuteczność,
  • brak obawy o zapłodnienie,
  • poprawiona jakość seksualna,
  • bezbolesny zabieg,
  • niskie koszty,
  • najbardziej wiarygodna metoda antykoncepcji,
  • operacja jest bezbolesna i nie wymaga szycia,

Wady:

  • zabieg może być nieodwracalny,
  • nie zapobiega przenoszeniu chorobom zakaźnym,
  • próba udrożnienia nasieniowodów jest kosztowna.

Zabieg wazektomii

Operacja jest bezbolesna, nie wymaga ani igły ani szycia po operacyjnego. Nazywana jest techniką bez skalpela, ponieważ i jego użycie nie jest konieczne. Zabieg polega na rozwarstwieniu skóry, a następnie powiązaniu nasieniowodów, co uniemożliwi zapłodnienie partnerki. Podczas zabiegu nie występują również żadne krwawienia, a pacjent nie musi być usypiany. Podawane jest tylko znieczulenie. Tuż po operacji, nawet blizna jest prawie niewidoczna.

Czy warto stosować wazektomię?

Wazektomia jest skuteczna, ale stosować powinni ją tylko mężczyźni, którzy założyli rodzinę i posiadają upragnioną ilość dzieci. Jeśli jest to młoda osoba, która jeszcze nie ma rodziny lub posiada tylko jedno dziecko i planuje następnie, to metoda wazektomi nie jest zalecana, gdyż uniemożliwi ona spłodzenie kolejnego potomka. Jeśli jednak, mężczyzna zdecydowany jest na taki zabieg, to zaleca się również oddanie spermy do banku spermy w którym zostanie ona przechowana, a w przyszłości gdy taka osoba zmieni zdanie, możliwe będzie dzięki niej spłodzenie kolejnego dziecka.

 
 
Tagi: wazektomia, co to jest wazektomia, czym jest wazektomia, najlepsze metody antykoncepcji, najskuteczniejsze metody antykoncepcji, antykoncepcja u mężczyzn, metody antykoncpecji u mężczyzn, zabiegi penisa, zabiegi prącia, najlepsza metoda antykoncepcji dla mężczyzny

Komentarze