Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Wady i zalety antykoncepcji naturalnej

 

31 października 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Wady i zalety antykoncepcji naturalnej

Autor: alcohol_ic\'s

Źródło: sxc.hu

Wybór środków antykoncepcyjnych jest kwestią indywidualną, na którą ma wpływ wiele czynników. Przed podjęciem decyzji warto trochę czasu poświęcić na analizę wad i zalet poszczególnych dostępnych jej metod – także tych naturalnych.

Istotę naturalnych metod antykoncepcji (znanych również pod nazwą NPR – naturalne planowanie rodziny) stanowi rozróżnianie dni płodnych i niepłodnych cyklu oraz wstrzemięźliwość seksualna w jego fazie płodnej. W myśl tej definicji do antykoncepcji naturalnej należy zaliczyć przede wszystkim tzw. kalendarzyk małżeński, metodę termiczną oraz metodę objawową (Billingsów). Nieco odmienny charakter ma stosunek przerywany, który nie wiąże się z koniecznością unikania kontaktów seksualnych przez pewien okres.

Metoda kalendarzowa

Stosowanie metody Ogino-Knausa, zwanej metodą kalendarzową (a potocznie również „kalendarzykiem małżeńskim”) poprzedza obserwacja ostatnich (od 6 do 12) cykli. Pierwszy dzień płodny wylicza się, odejmując od czasu trwania najkrótszego cyklu 18 dni. Ostatni dzień okresu płodnego otrzymuje się po odjęciu od czasu trwania najdłuższego cyklu 11 dni.Zaletą metody kalendarzykowej jest łatwość wyliczenia okresu płodnego i niepłodnego. Wadą natomiast – niska skuteczność, zwłaszcza w przypadku osób młodych, o nieregularnych cyklach lub po ciąży, gdy stosowanie kalendarzyka jest praktycznie niemożliwe.

Metoda termiczna

Istotę metody stanowi codzienny poranny pomiar temperatury ciała. W momencie pojawienia się owulacji odnotowywany jest jej wzrost (o przynajmniej 0,4-0,5 stopnia Celsjusza) – rozpoczyna się wtedy okres płodny, trwający przez kolejne trzy dni. Bezpośrednio po nim następują dni niepłodne, w trakcie których nie można zajść w ciążę. Okres niepłodności przedowulacyjnej oblicza się poprzez odjęcie od pierwszego dnia wzrostu temperatury przynajmniej 6-8 dni. Nie ma ona jednak charakteru pewnego, a wyłącznie prawdopodobny.

Stosowanie metody termicznej wymaga uregulowanego trybu życia: pomiary muszą być wykonywane codziennie, o stałej porze (bezpośrednio po przebudzeniu). Dużą wadą jest również fakt, że na prawidłowość odczytu temperatury może wpłynąć wiele czynników, na przykład stres, infekcje, wypicie alkoholu czy zmiana klimatu.

Metoda Billingsów

Polega na obserwacji śluzu szyjkowego, którego wygląd różni się w zależności od fazy Śluz estrogenny (charakterystyczny dla okresu okołoowulacyjnego, płodnego), jest szklisty, przejrzysty, śliski i elastyczny (ciągnie się). Jego występowaniu towarzyszy uczucie wilgotności w pochwie, może się też zdarzyć, że zawiera niewielką ilość krwi. Okres niepłodny następuje czwartego dnia po pojawieniu się śluzu estrogennego. Pojawia się wtedy śluz gestagenny, który jest lepki, gęsty, nieprzejrzysty, nie ciągnie się, ma białawy lub żółtawy kolor i nie daje uczucia wilgotności w pochwie.

Prawidłowa ocena śluzu nie jest łatwa i staje się możliwa dopiero po pewnym czasie jego obserwacji. Ułatwienie mogą stanowić jednak tzw. testery płodności, dostępne w aptekach. Te specjalne urządzenia wyposażone są w minimikroskop, dzięki któremu można rozpoznać rodzaj śluzu na podstawie sposobu jego krystalizacji. Mimo to istnieje szereg sytuacji, które mogą zaburzyć wynik badania. Dokonanie właściwej oceny śluzu może nie być możliwe przede wszystkim podczas infekcji pochwy, ale także po porodzie czy poronieniu oraz u kobiet w wieku okołomenopeuzalnym.

Stosunek przerywany

Coitus interruptus, czyli stosunek przerywany to metoda naturalnej antykoncepcji skierowana do mężczyzn. Polega na wycofaniu członka z pochwy bezpośrednio przed wytryskiem spermy. Nie jest skierowana do wszystkich – stosowanie jej wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności przerywania stosunku.

Metodę stosunku przerywanego cechuje także niska skuteczność. U części mężczyzn niewielka ilość plemników wydalana jest już podczas wzwodu (zjawisko to nosi nazwę kropelkowania). Po odbyciu stosunku pewna ich liczba pozostaje także w cewce moczowej – takie plemniki mogą spowodować zapłodnienie, kiedy zostaną wprowadzone do pochwy podczas kolejnego aktu seksualnego.

Dodatkowo, metoda ta może powodować liczne zaburzenia zarówno u mężczyzn (przedwczesny wytrysk, impotencja), jak i kobiet (brak orgazmu), a nawet prowadzić do nerwic seksualnych.

Wnioski

Zasadniczą zaletą naturalnej antykoncepcji jest fakt, że nie ingeruje ona w gospodarkę hormonalną organizmu. Wymaga jednak przy tym znacznej systematyczności i skrupulatności oraz wiąże się z możliwością zaburzenia wyników w przypadku zaistnienia określonych czynników zewnętrznych.

Autor: Edyta Możejko

 
 
Tagi: różne metody antykoncpecji, jakie sa metody antykoncpecji, jakie są rodzaje antykoncepcji, wady i zalety antykoncepcji, jakie są najlepsze metody antykoncepcji, jakie sa najgorsze metody antykoncepcji, jak skutecznie zapobiec ciąży, najlepsza metoda antykoncepcji, najskuteczniejsza metoda antykoncpecji

Komentarze