Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jakie są skutki stosowania pigułek antykoncepcyjnych?

 

7 czerwca 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Jakie są skutki stosowania pigułek antykoncepcyjnych?

Autor: Aleksandra Banic

Źródło: sxc.hu

Ponad 80 milionów kobiet na całym świecie zapobiega ciąży poprzez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ich skuteczność szacuje się aż na 98% . Nowoczesne pigułki pomagają również schudnąć, usunąć trądzik czy rozprawić się z huśtawką nastrojów.
Pozwalają zachować przy tym spontaniczność i swobodę seksualną, nie jest więc zaskoczeniem, że tak wiele kobiet wybiera właśnie tę metodę antykoncepcji. Niestety ma ona również wady.

Wraz z rozpoczęciem przyjmowania pigułek w kobiecym organizmie mogą zajść dość widoczne i odczuwalne dla kobiety zmiany.

Może zdarzyć się tak, że zamiast chudnąć po pigułkach można zacząć znacznie tyć. Prawdę tę potwierdzają lekarze. Według nich zwiększenie wagi ciała zwykle występuje w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek i dotyczy 2-10 % kobiet. Najczęściej przy stosowaniu doustnej antykoncepcji kobiecie zaokrąglają się piersi. Kiedy jednak kobieta przytyje znacząco, jest to znak, że należy udać się do ginekologa w celu zmiany preparatu. Lekarz przed przepisaniem pigułek powinien wykonać odpowiednie badania, jeśli ich nie zrobi, masz prawo się o nie upomnieć. Tylko w ten sposób można dobrać preparat o odpowiednim stężeniu hormonów.

W czasie kilku pierwszych miesięcy przyjmowania wszystkich doustnych pigułek antykoncepcyjnych między krwawieniem może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe. Jest to naturalna reakcja organizmu, która może utrzymywać się nawet do trzech miesięcy. Nie należy się wtedy niepokoić, nie trzeba również przerywać przyjmowania tabletek. Gdyby jednak krwawienie trwało znacznie dłużej i było intensywne należy skonsultować się z lekarzem. Również w tym przypadku warto pomyśleć o zmianie preparatu.

Stosowanie doustnej antykoncepcji wymaga od kobiety systematyczności. Należy przyjmować ją przez 21 dni o stałej porze, a potem zrobić 7 dni przerwy. Jeśli zdarzy się sytuacja, że zapomnisz przyjąć tabletkę w pierwszym tygodniu stosowania, połknij ją najszybciej jak to tylko możliwe- nawet gdybyś miała przyjąć dwie pigułki jednocześnie. Resztę tabletek przyjmuj o normalnej porze. Pamiętaj jednak, żeby przez kolejne siedem dni stosować dodatkową, barierową metodę antykoncepcji – najlepiej prezerwatywę. Jeśli sytuacja powtórzy się w drugim tygodniu stosowania tabletek postępuj tak samo tylko w tym przypadku nie jest ci potrzebne dodatkowe zabezpieczenie.

Należy pamiętać, że zapomnienie przyjęcia pigułki antykoncepcyjnej i brak spodziewanej miesiączki w przerwie między opakowaniami może oznaczać ciążę, skonsultuj się z lekarzem zanim rozpoczniesz kolejne opakowanie.

U niektórych kobiet stosujących tabletki występuje znaczny spadek libido. Na początku stosowania tabletek może być to związane z higienicznością- kobieta, której partner stosował prezerwatywę może czuć dyskomfort. Za czasem wszystko mija. Jednak brak ochoty na seks może pojawić się nawet po kilku latach stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Należy wtedy porozmawiać z lekarzem i spróbować zmienić preparat. Niestety spadek libido jest czasem tak wyraźny, że jedynym sposobem jest zrezygnowanie z przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną mogą jeszcze wystąpić : nerwowość (nawet u co dziesiątej kobiety!), ból głowy, nudności, uczucie opuchnięcia, żylaki, cellulit i rozstępy, ból brzucha, pogorszenie stanu cery, wrażliwość i wydzielina z piersi, nietolerancja szkieł kontaktowych, nadwrażliwość, wahania nastrojów. Te objawy zwykle ustępują po kilku miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy organizm się do nich przystosuje. Gdyby jednak nie ustępowały należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Tabletki antykoncepcyjne mimo że są nadal najpopularniejszą metodą antykoncepcji mają wiele wad i jak w każdym przypadku istnieje druga strona medalu. Tabletki zwłaszcza te trzeciej generacji wywołują poważniejsze dolegliwości niż otyłość czy mdłości. Zakrzepica żył głębokich, częściowy paraliż ciała czy epilepsja to niektóre z nich. Rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej zawsze musi być poprzedzone odpowiednimi badaniami, które zleca lekarz zanim przepisze tabletki. W przypadku pojawieniu się długotrwałych dolegliwości należy szybko skonsultować się z lekarzem, ponieważ najprawdopodobniej tabletki są źle dobrane. Przyjmowanie źle dobranych tabletek może mieć tragiczne skutki. Pogłębić już istniejące dolegliwości bądź spowodować poważniejsze

Autor:

Marta Kleszowska
 
 
Tagi: antykoncepcja, pigułki antykoncepcyjne, hormony, swoboda seksualna, ochrona przed zajściem w ciążę, stężenie hormonów w organizmie kobiety

Komentarze