Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak działa pigułka antykoncepcyjna?

 

25 maja 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Jak działa pigułka antykoncepcyjna?

Autor: Constancia\'s

Źródło: sxc.hu

Dobranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej to bardzo ważna sprawa. Stosowanie wielu z nich może powodować działania niepożądane, dlatego rodzaj antykoncepcji dobiera się indywidualnie, a decyzję o wyborze konkretnego produktu podejmuje lekarz ginekolog, po przeprowadzeniu  badania i wykluczeniu przeciwwskazań do stosowania.
Najlepszym źródłem informacji na temat leków jest lekarz, warto jednak zajrzeć także do innych źródeł i zdobyć pewną wiedzę jeszcze przed wizytą. Wyróżniamy dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych - ''minipigułkę'' oraz ''pigułkę'', obydwie z nich dostępne jedynie na receptę.

Minipigułka

Minipigułka, czyli tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa stosowana jest przede wszystkim przez kobiety karmiące piersią oraz niemogące przyjmować hormonu estrogennego. Tabletka jednoskładnikowa („minipigułka”) zawiera tylko jeden rodzaj hormonu – progestagen (odpowiednik naturalnego progesteronu). Jego stałe przyjmowanie (bez przerw pomiędzy opakowaniami) prowadzi do zahamowania owulacji oraz zagęszczenia śluzu szyjkowego. Warto ponownie podkreślić, że w trakcie przyjmowania tego leku nie robi się przerw pomiędzy opakowaniami. Po zakończeniu jednego opakowania (28 tabletek/28dni) należy od razu rozpocząć kolejne.

Skuteczność „minipigułki” jest analogiczna jak tabletki dwuskładnikowej, gdyż wynosi 0,3 według wskaźnika Pearla. Poprawnie stosowana minipigułka daje więc 99,7% pewności, co oznacza, że spośród tysiąca przyjmujących ją kobiet w ciągu roku w ciążę może zajść trzy z nich. Minipigułka nie zawiera estrogenu, który negatywnie wpływa na laktację, zmniejszając ilość i jakość mleka. Dlatego ta metoda antykoncepcji przeznaczona jest zwłaszcza dla kobiet karmiących piersią, choć nie tylko. Mogą ją stosować również te kobiety, których organizm nie toleruje estrogenu, w tym również osoby z chorobami wątroby, nadmierną krzepliwością krwi. Podczas stosowania „minipigułki” nieprawidłowe krwawienia pojawiają się u 50% kobiet.

Pigułka

Tabletki dwuskładnikowe wybiera ponad 80% kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to odwracalna i skuteczna metoda na to, do długotrwałego zapobiegania niechcianej ciąży. Pigułka dwuskładnikowa (złożona) zawdzięcza swoją nazwę obecnym w niej dwóm syntetycznym hormonom. Są nimi – estrogen (odpowiednik naturalnego estradiolu) i progestagen (odpowiednik naturalnego progesteronu). Dzięki nim, tabletka antykoncepcyjna działa hamująco na proces owulacji, uniemożliwiając comiesięczne uwalnianie komórki jajowej, a co za tym idzie, uniemożliwiając zapłodnienie.

Dodatkowo w czasie stosowania tabletki antykoncepcyjnej śluz szyjki macicy pozostaje nieprzenikalny dla plemników oraz wstrzymane są cykliczne przemiany błony śluzowej macicy. Skuteczność pigułki dwuskładnikowej jest wysoka, wynosi, przy bezbłędnym stosowaniu, 99,7%. (Wskaźnik Pearla 0,3). Oznacza to, że w grupie 1000 kobiet prawidłowo stosujących „pigułkę” notuje się 3 ciąże na rok. Poza działaniem antykoncepcyjnym pigułki dwuskładnikowe wykazują inne, poza antykoncepcyjne efekty. Mianowicie – zwiększają regularność miesiączek i skracają czas ich trwania, jednocześnie zmniejszając obfitość krwawienia, czym pośrednio zmniejszają ryzyko anemii.

Dzięki przeciwdziałaniu łojotokowi oraz gromadzeniu się wody w organizmie, niektóre pigułki antykoncepcyjne przyczyniają się do zmniejszenia natłuszczenia włosów i skóry, zapobiegają trądzikowi oraz nadmiernemu owłosieniu, a także mogą przeciwdziałać wzrostowi masy ciała z powodu retencji wody. Nie ma wątpliwości, że stosowanie tabletki antykoncepcyjnej zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, raka jajnika i raka macicy. Czasami lekarze decydują się na zastosowanie „pigułki” u kobiet chorych na endometriozę (chorobę związaną z obecnością błony śluzowej macicy poza jej jamą) oraz u kobiet z zespołem policystycznych (wielotorbielowatych) jajników.

W trakcie pierwszych miesięcy przyjmowania tabletek mogą występować tak zwane adaptacyjne objawy niepożądane, np.: krwawienie w trakcie cyklu, bóle głowy czy tkliwość piersi. Organizm w tym czasie adaptuje się do nowej sytuacji hormonalnej. Jeżeli zauważysz, że stosowane przez ciebie tabletki działają niekorzystnie na stan twojego zdrowia, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, który może zmienić produkt lub zaproponować inną metodę planowania rodziny. Do poważnych, na szczęście rzadko występujących działań niepożądanych „pigułki” zalicza się zakrzepicę (min. zatorowość płucną), nadciśnienie, zaburzenia czynności wątroby (w tym nowotwór).

Pełna lista możliwych działań niepożądanych znajduje się w ulotce dołączonej do każdego opakowania. Ulotki te są na bieżąco modyfikowane i uzupełniane o najnowsze wyniki badań naukowych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych. Aby uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne (czy inną hormonalną antykoncepcję), należy w pierwszej kolejności udać się na wizytę do ginekologa, podczas której przeprowadzi on wywiad i wykona podstawowe badania. Nie należy się obawiać takiej wizyty. Jest ona konieczna, aby prawidłowo wybrać metodę zabezpieczającą przed niechcianą ciążą, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i cech organizmu danej kobiety.

Istnieje bowiem cały szeroki wachlarz różnorodnych rodzajów tabletek, które mimo że mają podobne działanie zasadnicze, mogą różnić się między sobą pozostałymi właściwościami. Warto dodać iż istnieją dwa rodzaje dawkowania tabletek dwuskładnikowych. Klasyczne preparaty przyjmuje się codziennie, najlepiej o tej samej porze przez 21 dni po czym następuje 7 dni przerwy. Nowsze leki zawierają 28 tabletek i przyjmuje się je bez przerw pomiędzy opakowaniami.

Bez względu na rodzaj dawkowania krwawienia pojawiają się w 28-dniowym cyklu. Biegunka oraz wymioty występujące bezpośrednio po zażyciu „pigułki” (do 3 godzin), jak również przyjmowanie niektórych leków przyspieszających metabolizm wątrobowy (np. fenytoina, fenobarbital) lub antybiotyków typu penicylina czy tetracykliny mogą osłabić skuteczność antykoncepcyjną. Podobne działanie mogą mieć także preparaty dostępne bez recepty, np. węgiel lekarski czy leki zawierające ziele dziurawca.

Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest przybieranie na wadze spowodowane zatrzymywaniem płynów w organizmie. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować „pigułkę” przeciwdziałającą temu zjawisku.

Autor:

Agata Rutkowska
 
 
Tagi: tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcja, niechciana ciąża, zabezpieczenie przed zajściem w ciążę, seks, współżycie seksualne

Komentarze