Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Czy prezerwatywy są skuteczne?

 

16 maja 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Czy prezerwatywy są skuteczne?

Autor: Red2000\'s

Źródło: sxc.hu

Prezerwatywa ma dwa podstawowe zadania. Pierwsze – chronić przed ciążą, drugie – chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest to stosunkowo tania metoda antykoncepcyjna i fakt, że jest ogólnodostępna sprawia, że jednocześnie jest najpopularniejszym mechanicznym środkiem zapobiegania ciąży.
Tak jak wszystko na tym świecie, nawet najbardziej niezawodne środki mają swoje słabsze strony. Odpowiedzmy sobie na pytanie – czy prezerwatywy są skuteczne i czy można im zaufać?

Ponad 65% Polaków stosuje prezerwatywę, jako środek antykoncepcyjny. Mimo dużej skuteczności (od 2 do 4 kobiet na 100 zachodzi w ciążę uprawiając seks przez 12 miesięcy) zdarzają się wpadki. Zdecydowanie częściej u osób, które są niedoświadczone albo nieprawidłowo korzystają ze środka antykoncepcyjnego.

Historia prezerwatywy sięga momentu, w którym człowiek zdał sobie sprawę, że odbycie stosunku w większości przypadków kończy się ciążą, a żeby temu zapobiec trzeba nie dopuścić do tego, aby plemniki napotkały komórki jajowe. Poza tym, że współżycie kończyło się niechcianą ciążą, często dochodziło do rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych. Prezerwatywa miała temu zapobiec. Początkowo kondomy były robione z kozich pęcherzy i chociaż ciężko to sobie wyobrazić w XXI wieku – ogólne przeznaczenie i pomysł na prezerwatywę został ten sam.

Prezerwatywa jest dedykowana mężczyznom. Istnieją prezerwatywy dla kobiet – są dostępne w aptekach bez recepty, ale jest to stosunkowo młody środek antykoncepcyjny i zdecydowanie trudniejszy w użyciu. Prezerwatywy dla mężczyzn, używane zgodnie z instrukcją obsługi są bezpieczne i wygodne.

Jak używać prezerwatyw?

Trzeba pamiętać, że każda prezerwatywa jest jednorazowego użytku. Po zużyciu należy ją wyrzucić i w razie potrzeby założyć nową. Zagrożenie zajścia w ciążę pojawia się w  momencie, kiedy członek pozostaje w pochwie do momentu osiągnięcia kolejnego wytrysku. Istnieje duże prawdopodobieństwo zsunięcia się albo pęknięcia gumki. Tak samo niebezpieczne jest stosowanie prezerwatywy najpierw do seksu oralnego, a następnie do stosunku pochwowego. Kiedy nie założy się prezerwatywy w odpowiednim momencie, czyli wtedy kiedy powstanie ryzyko przeniesienia nasienia do pochwy, nie ma co liczyć na antykoncepcyjne działanie gumki.

Lubrykanty – zwłaszcza te dobrane bezmyślnie – stanowią duże zagrożenie dla skuteczności prezerwatyw. Środki mające właściwości nawilżające stworzone na bazie oleju niszczą lateks. Z tego tworzywa zrobiona jest większość produktów tego typu.  Dlatego też nie należy używać jednocześnie prezerwatywy z oliwką dla dzieci, wazeliną, żelami naftowymi, kremami, masłem, margaryną i innymi produktami na bazie oleju, emulsją do opalania, kremami estrogenowymi. Substancjami bezpiecznymi do zastosowania w duecie z prezerwatywą są żele nawilżające stworzone specjalnie do użytku z tym środkiem antykoncepcyjnym i kremy oraz krążki plemnikobójcze.

Prezerwatywa powinna być odpowiednio przechowywana. Nie sprawdzają się kieszenie, portfele ani inne sakiewki, gdyż lateks może się przetrzeć. Światło słoneczne szkodzi, więc odpowiednim miejsce do przechowywania będzie niewysoka temperatura i brak dostępu do światła.

Zanim prezerwatywa zostanie użyta, konieczne jest sprawdzenie jej daty ważności. Dobrze jest też zwrócić uwagę na certyfikat Ministerstwa Zdrowia i Opieki społecznej i starać się wybierać tylko sprawdzone modele. Apteka jest miejscem bardziej godnym zaufania niż drogeria czy sklepik osiedlowy. Kupując w aptece jesteśmy pewnie, że środek był przechowywany tak jak powinien. Cena nie świadczy o jakości zabezpieczenia.

Zły rozmiar prezerwatywy może sprawić, że gumka pęknie, bądź się zsunie - trzeba więc znaleźć odpowiedni rozmiar dla siebie

Z prezerwatyw nie mogą korzystać osoby uczulone na lateks. Grono pechowców nie jest liczne, ale uczulenia się zdarzają. Z myślą o nich powstały prezerwatywy z innych tworzyw, ale nawet w tym przypadku może dojść do uczulenia. Suchość pochwy partnerki to  kolejne przeciwwskazanie do używania prezerwatyw, tak samo jak zaburzenia wzwodu – może to stanowić problem w używaniu zabezpieczenia.

Mimo, że prezerwatywa została stworzona z myślą o ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – obecnie udowodniono, że niektóre wirusy są mniejsze od mikroporów prezerwatywy. Ochrona przed chorobami wynosi od 60 do 90% skuteczności. Jedynym pewnym sposobem na wyeliminowanie zarażenia się chorobą jest wierność jednemu partnerowi seksualnemu.

Niektórzy skarżą się na to, że stosując ten środek antykoncepcyjny ich radość z seksu znacznie spada. Mężczyźni mogą czuć mniej przez warstwę lateksową. Aktualnie w aptekach jest duży wybór produktów – począwszy od super cienkich, a kończąc na takich, które przewodzą ciepło ciała partnerki, a także mają właściwości stymulujące.

Autor:

Natalia Ul
 
 
Tagi: prezerwatywy, seks, stosunek płciowy, zabezpieczenie przed zajściem w ciążę, niechciana ciąża, komórki jajowe, zapłodnienie, plemniki

Komentarze