Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Antykoncepcja w czasie karmienia piersią – co będzie bezpieczne?

 

26 czerwca 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Antykoncepcja w czasie karmienia piersią – co będzie bezpieczne?

Autor: Carin Araujo

Źródło: sxc.hu

Już po wszystkim! Pociecha szczęśliwie dotarła na świat, jesteś młodą mamą! Jak zaplanować sobie seksualne życie od nowa? Jeśli nie chcesz powiększać rodziny o kolejne dziecko, to w pierwszej chwili powinnaś pomyśleć o skutecznej antykoncepcji.
Stosowanie antykoncepcji w czasie karmienia piersią to często powtarzający się temat w środowisku młodych mam. Słusznie, nie ma co rezygnować z bliskości z partnerem! Karmienie piersią i opieka nad maleństwem to ogromne wyzwanie- aby nie przysparzać sobie nadmiernego stresu- stosuj antykoncepcje, która da Ci poczucie bezpieczeństwa. Stosuj środek nie wpływający na jakość Twojego mleka!

Karmienie, a ciąża...

Nadal można spotkać się z nieuzasadnioną opinią, która mówi o tym, że kobieta karmiąca piersią nie może zajść w ciążę. Nic bardziej mylnego, a dowodem na to są tysiące dzieci poczęte właśnie w tym okresie. Zdarza się, że owulacja występuje już w dwa tygodnie po porodzie! Początkowy brak krwawienia miesiączkowego wcale nie oznacza tego, że młoda mama nie jest płodna. Bardzo ciężko jest przewidzieć przebieg cyklu menstruacyjnego w pierwszych tygodniach po urodzeniu malucha. Gospodarka hormonalna jest bardzo rozregulowana, powrót do normalności może potrwać!

Wiedząc, że nie nie możemy czuć się bezpiecznie uprawiając seks bez antykoncepcji, warto rozważyć metody optymalne i dla mamy, i dla karmionego piersią dziecka. Tak naprawdę naszym celem jest to, żeby zdecydować się na metodę, która nie wpłynie na jakość naszego pokarmu, a da nam jak największą pewność zabezpieczenia.

Opcje dla młodej mamy

Do wyboru mamy kilka sprawdzonych metod. Każda z nich (jak zawsze) posiada swoje plusy i minusy, a to, jaka pasuje do nas najbardziej – to kwestia bardzo indywidualna. Możliwości warto przedyskutować z partnerem, jego preferencje i poglądy mogą pomóc podjąć najsłuszniejszą decyzję.

Po pierwsze– prezerwatywa. Zabezpieczenie mechaniczne odgradzające kontakt plemników z narządami rodnymi kobiety. Metoda jest bardzo popularna nie tylko u kobiet karmiących. Nie ingerując w gospodarkę hormonalną kobiety mamy absolutną pewność, że w mleku mamy nie znajdą się żadne substancje źle oddziałujące na dziecko. Minusy stosowania są powszechnie znane. Istnieje możliwość mechanicznego uszkodzenia powierzchni prezerwatywy, która nie stanowi w tym wypadku żadnego zabezpieczenia. Wiele par skarży się też na jakość samego pożycia– prezerwatywa może wpływać na odczuwanie komfortu i przyjemności zarówno ze strony mężczyzny jak i kobiety. Aspektem przemawiającym jednak na bardzo duży plus– jest to, że prezerwatywa jest również zabezpieczeniem które chroni przed wenerycznym zarażeniem, jest bardzo higienicznym sposobem antykoncepcji!

Po drugie- wkładki. Długotrwała, odwracalna metoda antykoncepcyjna. Stosowanie zaleca się zacząć na 3 miesiące po porodzie w celu zminimalizowania możliwości wypadnięcia lub przesunięcia się wkładki. Wkładka, umieszczana wewnątrz macicy może być nasączona progestagenem, wtedy działa na zasadzie jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej (działanie bezpieczne dla mleka mamy, i dziecka). Dostępne są też wersje opierające się na zawartości miedzi – która przeciwdziała osadzeniu się zarodka. Zależnie od rodzaju ich działanie może trwać od roku aż do 5lat. Oczywiście wkładkę można w każdej chwili usunąć, ale nie gwarantuje to natychmiastowego powrotu do płodności. Decydując się na taką metodę trzeba zdać sobie sprawę z działań niepożądanych jakimi mogą być- obfite miesiączki, początkowe bóle związane z osadzeniem, reakcja zapalna na miedź, możliwość ciąży pozamacicznej... należy też pamiętać o tym, że decydując się na wkładkę nie wolno korzystać z tamponów.

Po trzecie- tabletki. Owszem, możliwe, że brałaś tabletki już przed ciążą i przed decyzją o powiększeniu rodziny, ale wtedy korzystałaś z tabletek złożonych (zawierających estrogen i progestagen). Tym razem powinnaś zdecydować się na pigułki nie zawierające estrogenu – jest on związkiem który przedostaje się do mleka mamy, ponadto jego działanie może obniżyć wydajność procesu laktacyjnego aż o 50 %. Na rynku dostępne są tabletki zawierające tylko progestagen – i właśnie one będą najbezpieczniejsze. Działanie tabletki polega na hamowaniu procesu owulacyjnego, oraz na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, co stanowi wymierne i pełne zabezpieczenie. Tak jak z każdą antykoncepcją doustną, musimy pamiętać o regularnych porach przyjmowania pigułek.

Istnieje wiele innych, często bardziej kontrowersyjnych sposobów zapobiegania ciąży. Najlepszym rozwiązaniem jest poruszyć ten temat z ginekologiem. Najważniejsze jest to, żeby z antykoncepcją czuć się dobrze i bezpiecznie. I to, żeby równie bezpiecznie i komfortowo czuł się nasz maluszek!

Autor:

Małgorzata Kopta
 
 
Tagi: karmienie a ciąża, tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcja w czasie karmienia piersią, współżycie seksualne w czasie karmienia

Komentarze