Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Antykoncepcja dla młodych kobiet

 

29 lipca 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Antykoncepcja dla młodych kobiet

Autor: Matthew Bowden

Źródło: sxc.hu

Antykoncepcja dla nastolatków to temat bardzo ważny, zważywszy na fakt iż coraz młodsze osoby decydują się na rozpoczęcie współżycia, często bez świadomości możliwych konsekwencji. Jak więc odpowiedzialnie przygotować się do rozpoczęcia tego ważnego etapu w życiu?

Metody hormonalne

Antykoncepcja hormonalna to nadal najbardziej popularna i coraz powszechniejsza forma zapobiegania ciąży. Wybierana jest najchętniej przez kobiety po 20 roku życia, które żyją już w stałych związkach. Ważne jest jednak to, że obecnie coraz młodsze dziewczęta myślą o stosowaniu czy to plastrów antykoncepcyjnych czy pigułek. Nie każda z nich wie, że młody organizm nie jest jeszcze fizycznie przygotowany na tak dużą dawkę hormonów. U nastolatek układ hormonalny pracuje bowiem w inny sposób niż u kobiet starszych. Co prawda doustną antykoncepcję mogą stosować już dziewczyny 16-17-letnie, jednakowoż tylko pod warunkiem, że mają regularne cykle.

Mimo wszystko większość lekarzy uważa, że najwłaściwsze jest wstrzymanie się z przyjmowaniem hormonów do 18-19 roku życia, kiedy to organizm człowieka wchodzi w ostatni etap rozwoju płciowego. Poza tym, hormony, które znajdują się w tabletkach antykoncepcyjnych przeznaczonych dla młodych kobiet, podaje się w mniejszych dawkach. Jak mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog: Dla młodych kobiet najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie niskodawkowej dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej (DTA), czyli zawierającej jednocześnie estrogeny i progestageny. Dostępne są różne rodzaje tych pigułek i powinny być dobierane indywidualnie.

Wpływ tabletek na organizm kobiety

Tabletki antykoncepcyjne dla nastolatek mają pewien wpływ na równowagę hormonalną młodej kobiety. W niektórych przypadkach mogą zmniejszyć się objawy napięcia przedmiesiączkowego, obfitość miesiączki i natężenia bólów menstruacyjnych. Z drugiej jednak strony część nastolatek może uskarżać się na występowanie plamień międzymiesiączkowe, czy obniżone libido.

Dlatego też w przypadku młodych kobiet należy stosować niskodawkowe tabletki hormonalne, ponieważ nie tylko mają te same zalety co normalne pigułki, ale również nie obniżają libido, a także korzystnie wpływają na cerę. Znika łojotok, zmniejsza się trądzik. Ponadto niskodawkowa antykoncepcja nie skutkuje tyciem, czego obawia się wiele młodych kobiet. Przybieranie na wadze wiązało się z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych starego typu, które dziś nie są już polecane.

Czym więc wyróżniają się nowoczesne pigułki? Ich skład opiera się na połączeniu niskiej dawki hormonów syntetycznych: etynyloestradiolu i dezogestrelu lub drospirenonu. Taki zestaw hormonów nie ma wpływu na zwiększenie poziomu leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za przyrost masy ciała, w organizmie.

Decydując się na hormonalną metodę antykoncepcji ważne jest więc skonsultowanie się z lekarzem, który po szczegółowym wywiadzie, dobierze odpowiednie dla swojej pacjentki leki, tak aby w jak najmniej inwazyjny sposób ingerowały w jej naturalny rozwój. Nie mniej jednak przy wszystkich swoich wadach, antykoncepcja hormonalna, jeżeli jest prawidłowo i regularnie przyjmowana, jest jedną z najlepszych metod antykoncepcji. Pamiętać jednak należy o tym, że nie chroni ona przed żadnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Metody naturalne

Taka forma antykoncepcji polecana jest głównie osobom cierpliwym, systematycznym oraz znajdującym się w stałych związkach o unormowanym życiu seksualnym. Mimo że są to cechy, które mogą stać się domeną również nastolatki, to jednak nie każda z nich ma na tyle cierpliwości i samozaparcia, aby regularnie mierzyć temperaturę, badać śluz i przyglądać się swojemu organizmowi. Popularną metodą antykoncepcji naturalnej jest prowadzenie kalendarzyka, który nie jest jednak dobrym wyborem, jeżeli młoda kobieta miewa nieregularne cykle i nie zna jeszcze swojego organizmu na tyle dobrze co kobieta dorosła, mająca już cykle uregulowane. Cykl może dodatkowo zostać zaburzony przez stresujący styl życia czy występujące infekcje, dlatego też należy pamietać, że metody naturalne obarczone są dużym stopniem ryzyka i zawsze dla większej pewności, należy skorzystać również z bardziej konwencjonalnej metody zabezpieczenia.

Wybór antykoncepcji jest uzależniony od wielu różnych czynników. U jednej kobiety dana metoda może sprawdzać się przez długi czas, nie wywołując uciążliwych skutków ubocznych, u innej zaś może wystąpić sytuacja całkiem odwrotna. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby antykoncepcja dla młodej dziewczyny nie ingerowała zbyt mocno w jej organizm, dlatego już na początku powinno odrzucić się wybór tradycyjnych i hormonalnych wkładek domacicznych, które nie są polecane nie tylko nastolatkom, ale i kobietom, które jeszcze nie rodziły. Mimo że wybór zabezpieczenia dla młodych kobiet nie jest zbyt bogaty w propozycje, nie może być pomijany. Gwarantuje bowiem nie tylko ochronę przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Autor:

Marta Płaza

 
 
Tagi: antykoncepcja, tabletki antykoncepcyjne dla młodych kobiet, seks, zabezpieczenie, metody zabezpieczenia, życie seksualne

Komentarze