Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Antykoncepcja bez recepty

 

21 listopada 2013

|

Kategoria: Antykoncepcja

 
Antykoncepcja bez recepty

Antykoncepcja to szereg różnorodnych metod mających na celu zabezpieczenie przed pojawieniem się nieplanowanej ciąży. Istnieje wiele metod zarówno naturalnych jak i tych sztucznych. Zdecydowanie większa część wymaga recepty i konsultacji lekarza, podczas gdy pozostałe są dostępne bez recepty.

Jakie metody antykoncepcji dostępne są bez recepty?

Prezerwatywa

Zdecydowanie najpopularniejszą i najchętniej używaną metodą antykoncepcji bez recepty jest prezerwatywa. Jest w miarę bezpieczna, choć sama cena może nie należeć do najniższych. Dla par, które regularnie uprawiają stosunek seksualny, może być nawet droga. Mimo tego, cieszy się ogromną popularnością i małą, jak na zasięg korzystania, ilością „wpadek”. Najbardziej niezadowoloną grupą są mężczyźni, którzy narzekają na zmniejszona odczucia. U osób, które nie mają ochoty na wizyty u ginekologa i specjalny dobór metod antykoncepcji może okazać się najbardziej odpowiednia, dodając, że jest to metoda naturalna, która w żaden sposób nie szkodzi organizmowi, a dodatkowo zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Globulki dopochwowe

Globulki antykoncepcyjne to metoda dla pań. Niestety, nie należy ona do najbardziej skutecznych, wręcz przeciwnie, znana jest z niskiego poziomu skuteczności. Jednak, jest bardzo przydatna dla pań, które cierpią z powodu np.: suchości pochwy. Jest idealnym dodatkiem do innej metody antykoncepcyjnej. Do wad należy również dodać, że wymaga wcześniejszej aplikacji w pochwie, może powodować nietypowe uczucie przy stosunku dla mężczyzny jak i wyjęta może zostać również dopiero po kilku godzinach od stosunku. Jednak jest bez recepty.

Pigułki bez recepty

Kolejnym elementem mogą być pigułki zapobiegające ciąży. Są one oczywiście chemiczną, czy też sztuczną metodą antykoncepcji, która dodatkowo nie zabezpiecza przed chorobami takimi jak HIV. Zdecydowana większość jest na receptę  i wymaga konsultacji z lekarzem. Na rynku bardzo mało jest wiarygodnych pigułek tego typu, które właśnie nie wymagają recepty. Dlatego, nie radzi się próbowania takich metod bez wiedzy lekarskiej. Osoby, które próbują w ten sposób się zabezpieczać, ponieważ boją się wizyty u ginekologa, prawdopodobnie nie są jeszcze gotowe na prawdziwe życie seksualne.

Czy antykoncepcja bez recepty jest bezpieczna?

Zdecydowanie nie. Pomijając prezerwatywy, działanie w ten sposób na własną rękę nie jest bezpieczne. Grozi „wpadką”, czyli nieplanowaną ciążą, która może okazać się wielkim problemem u ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę i nie stać ich na utrzymanie dziecka. Dlatego, jeżeli ktoś czuje się gotowy na stosunki seksualne z partnerem, jest tej decyzji pełni świadom to najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u ginekologa, który pomoże dobrać metodę antykoncepcji najkorzystniejszą dla danej kobiety, bo jak wiadomo, każda jest inna i inaczej jej organizm reagować będzie na różnego typu metody.

 
 
Tagi: metody antykonepcji, tania antykoncepcja, bezpieczna antykonepcja, pigułki bez recepty, tabletki bez recepty, antykonepcja bez recepty, bezpieczne metody antykoncepcji, jak zabezpieczać się przed ciążą

Komentarze